REKLAMA
REKLAMA

Wakacje w mundurze

24 czerwca 2023 roku blisko 150 nowych ochotników dołączyło do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Nowi kandydaci do służby rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Projekt „Wakacje z WOT” stanowi doskonałą okazję dla każdego, kto chce wykorzystać sezon urlopowy i przerwę w nauce na rozpoczęcie służby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Mundury Terytorialsów w dniu rozpoczęcia wakacji w Województwie Podkarpackim założyło prawie 150 ochotników, którzy jeszcze tego samego dnia rozpoczęli szkolenie w profesjonalnym Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie.

– Szkolenie podczas wakacji jest alternatywą dla osób aktywnych, które chcą wziąć udział w dynamicznym i ciekawym szkoleniu. Większość ochotników nigdy wcześniej nie miała możliwości, aby poczuć zapach prochu lub odrzut karabinka po wykonanym strzale.W tym roku ukończyłem technikum, wraz z dwoma kolegami zdecydowaliśmy się nie tracić czasu i zgłosiliśmy się by odbyć przeszkolenie wojskowe podczas wakacji. Wspólnie marzyliśmy o służbie wojskowej, a razem łatwiej będzie nam pokonać wyzwania podczas szkolenia i przyzwyczaić się do żołnierskiego życia – powiedział jeden z tegorocznych absolwentów Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli.

Dla kilkunastu ochotników szkolenia 8-dniowego wyrównawczego, była to okazja do ponownego założenia munduru z biało-czerwoną flagą na ramieniu.

Wcześniej służyłam w Służbie Więziennej na etacie pielęgniarki. Wojska Obrony Terytorialnej stwarzają najlepsze warunki abym nadal mogła służyć Ojczyźnie i pozwalają łączyć służbę z życiem rodzinnym i pracą – powiedziała jedna z kandydatek do służby w 3 PBOT.

Podczas dwutygodniowego szkolenia ochotnicy z Podkarpacia zdobędą przeszkolenie z najważniejszych zagadnień, m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS GROT, taktyki, topografii oraz pomocy medycznej na polu walki. Zwieńczeniem 16-dniowego wysiłku będzie egzamin sprawdzający w postaci tzw. pętli taktycznej, a następnie 9 lipca 2023 roku w Krośnie odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa.

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy aktywnie chcą spędzić letnią przerwę w nauce. Drugi termin szkolenia w ramach projektu „Wakacje z WOT” został zaplanowany dla kolejnych ochotników, którzy chcą wziąć udział w dynamicznym i ciekawym szkoleniu. Prowadzone będzie od 11 do 26 sierpnia.

ppor. Magdalena Mac
oficer Prasowy 3 PBOT
Zdjęcia: DWOT

28-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)