REKLAMA
REKLAMA

„Wizjoner i znakomitym organizator”. Zakończono zdjęcia do filmu

PODKARPACIE. W miniony weekend zakończono zdjęcia do filmu „Loret – leśnik z charakterem”. To fabularyzowana opowieść o pierwszym dyrektorze naczelnym Lasów Państwowych, wizjonerze i znakomitym organizatorze firmy, która na nakreślonych przez Loreta zasadach trwa do dziś.

Film przybliża historię Adama Loreta, leśnika urodzonego w Jaśle, który uważany jest za członka „Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej”. Ciesząc się wielkim zaufaniem marszałka Piłsudskiego, zunifikował on polskie leśnictwo po okresie rozbiorów i nadał mu impet rozwojowy, który okazał się jednym z największych sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej. We wrześniu 1939 roku Loret, aresztowany przez NKWD, prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci.

Sobota 3 czerwca była dla filmowców dniem spędzonym w Puszczy Niepołomickiej, gdzie na terenie ośrodka hodowli żubrów realizowano m.in. ujęcia z udziałem „prezydenta Mościckiego” . Był to intensywny dzień dla leśnej grupy rekonstrukcji historycznej. Pasjonaci leśnych tradycji przyjechali z całej Polski, by zainscenizować kadry z Przysposobienia Wojskowego Leśników, asystować w wizycie prezydenta RP w zagrodzie żubrów i wziąć udział w scenie sadzenia pamiątkowego dębu. Plenery na ten dzień przygotowało Nadleśnictwo Niepołomice (RDLP w Krakowie).

W niedzielę zaś padły ostatnie klapsy w Jaśle, gdzie zrealizowano migawki z chrztu Adama Loreta i strajku uczelnianego, którego Loret, jako student leśnej szkoły we Lwowie był współorganizatorem.

– Dla nas to nie tylko możliwość zaprezentowania mundurów z okresu II Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim satysfakcja z udziału w dziele filmowym przypominającym o wielkim leśniku – zaznacza Andrzej Antowski z Nadleśnictwa Jarocin (RDLP w Poznaniu).

Prócz niego w mundurach z epoki wystąpili: Ireneusz Nowak z Nadl. Góra Śląska (RDLP w Poznaniu), Marek Nowak z Nadl. Międzychód (RDLP w Szczecinie), Łukasz Ruść z Nadl. Jedwabno (RDLP w Olsztynie) oraz dwaj leśnicy z krakowskiej RDLP: Krzysztof Smaga (Nadl. Krzeszowice) i Sławomir Lorenz z (Nadl. Niepołomice).


 
Za stronę organizacyjną całego dnia zdjęciowego ze strony Lasów Państwowych odpowiadał Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, właściciel TV Obiektyw, a głównym partnerem Lasy Państwowe. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, wejdzie na ekrany kin latem tego roku w związku ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia powstania Lasów Państwowych. Za zdjęcia odpowiadał Mariusz Konopka.

– Pierwsze sceny filmu pokazują młodzieńczy okres w życiu przyszłego dyrektora naczelnego, perypetie sercowe i dojrzewanie do decyzji o studiach leśnych we Lwowie – ujawnia Bogdan Miszczak, producent filmu. – Mocno wybrzmi motyw walki Loreta z rabunkową działalnością prywatnej angielskiej firmę Century, która dewastuje Puszczę Białowieską. Loret naraża się w ten sposób prezesowi NIK. Będą też drastyczne sceny z przesłuchania przez NKWD, w roli statystów na planie pojawili się również współcześni leśnicy.

Matkę młodego Loreta gra Dagny Mikoś, ojca Mateusz Mikoś, zaś w rolę samego dyrektora Loreta wcieli się Lesław Żurek, a jego żony Katarzyna Misiewicz. Na planie pojawił się też Mariusz Bonaszewski w roli Piłsudskiego a prezydenta Mościckiego zagrał Wojciech Skibiński.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

05-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)