REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Metalowa pieczęć w wojennych okopach. Ciekawe znalezisko (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” odkryli sporo historycznych militariów. Był też artefakt z wojną raczej niezwiązany, jak również z terenem, gdzie go odkryto, stąd stanowi dość zagadkowe znalezisko.

W sobotę 30 marca na terenie leśnictwa Rabe (Nadleśnictwo Baligród), członek stowarzyszenia odnalazł metalową pieczęć. Początkowo podejrzewano, że znalezisko to może być związane z wojskiem, biorąc pod uwagę, że miejsce tego odkrycia było terenem ciężkich walk zimą 1915 roku.

– Po wstępnym oczyszczeniu okazało się, że tekst umieszczony na pieczęci jest w języku polskim. Zrobiło się bardziej zagadkowo, pojawiło się pytanie, jak ona trafiła do bieszczadzkiej ziemi? – opowiada Artur Hejnar, zastępca prezesa Zarządu Stowarzyszenia.

Na pieczęci widnieje imię i nazwisko, jak również miejscowość i funkcja właściciela: „ILKO PRYSLAK – KOLEKTANT – W NIENOWICACH”. Historia i losy człowieka związanego z tym artefaktem pozostają nieznane. Kolekcjonerzy z niecierpliwością oczekują na wyniki poszukiwań w archiwach, które mogłyby rzucić światło na tę zagadkę.

Nienowice to wieś w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Ciekawostką jest także umieszczone na pieczęci słowo „KOLEKTANT”. Według opracowania „Leksyka pierwszych urzędowych pism Galicji” Joanny Suchożebrskiej: „kolektant – to sprzedający losy na loterii (L.n.n.; jest kolekta − składanie jałmużny na ubogich)”.

– Po konsultacji z archeologiem, panią Anną Okoniewską z WUOZ Delegatura w Krośnie, pieczęć została przekazana do urzędu konserwatorskiego, gdzie zostanie poddana szczegółowym badaniom – powiedział Artur Hejnar.

Może ktoś z czytających ten tekst może pomóc rozwikłać zagadkę, skąd taka pieczęć w wojennych okopach 100 km od miejsca, którego dotyczy.

 

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Artur Hejnar

18-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)