REKLAMA
REKLAMA

Ekonomik podróżuje z Erasmusem+.

Od wielu lat Zespół Szkół nr 1 aktywnie uczestniczy w projektach w ramach programu Erasmus+. W ramach ostatniego projektu (2022-1-PL-KA121-VET-000064010) dziewięcioro nauczycieli oraz piętnaścioro uczniów wyjechało nas swoje praktyki zawodowe do Chorwacji.

Nauczyciele sanockiego ekonomika regularnie doskonalą swoja wiedze i umiejętności, robią to poprzez udział w licznych szkoleniach. Taką możliwość daje im m.in. Erasmus+. W lipcu ubiegłego roku, dziewięcioro nauczycieli przedmiotów zawodowych: hotelarstwa, logistyki, ekonomii oraz gastronomii wyjechało na obserwację pracy (job shadowing) do Splitu w Chorwacji. W ramach tych praktyk nauczyciele wzbogacili swoją wiedzę o tym, jak przygotowywać uczniów do sprawnego i fachowego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki europejskiej, dokształcili się w każdej nauczanej branży oraz rozwinęli własne kompetencje zawodowe, przez co ulepszyli jakość swojego nauczania. Kolejnymi ważnymi rezultatami tego wyjazdu było również zdobycie praktycznych umiejętności istotnych dla rozwoju zawodowego oraz stworzenie i rozwinięcie nowych praktycznych metod nauczania. Szkoła jako instytucja poprawiła jakość swojej pracy.

Swoje praktyki zawodowe w Chorwacji odbyli również uczniowie hotelarstwa, logistyki i gastronomii Spędzili cały miesiąc, doskonaląc swoje umiejętności zawodowe i interpersonalne. Oprócz możliwości przekształcenia wiedzy teoretycznej w praktyczną oraz udoskonalenia umiejętności już posiadanych, młodzież rozwinęła również swoje kompetencje językowe i kulturowa. Stażyści ekonomika rozwinęli również tzw. umiejętności miękki, czyli radzenie sobie ze stresem, praca w zespole, skuteczne komunikowanie się, zdolność rozwiązywania problemów czy też kreatywność, co jest równie ważne jak wiedza nabyta w szkole.
Oprócz pracy i nauki zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogli podziwiać piękno Chorwacji poprzez uczestnictwo w programie kulturowym. Nauczyciele byli w Mostarze i Medjugorie, natomiast uczniowie podziwiali takie miejsca jak Makarska, Omis, czy też wodospady Krk czy Szybenik.

Oto wypowiedzi kilkorga uczestników ostatniego projektu:

„Jako jedna z uczestników projektu Erasmus + odbyłam miesięczna praktykę w Chorwacji w jednym z biznesowych hoteli Splitu. Z całego serca mogę polecić tę przygodę. Miesiąc w obcym kraju kształtował w nas odpowiedzialność i odwagę, na praktykach zdobyliśmy dużo nowych umiejętności i doświadczeń związanych z kierunkiem na którym się kształcimy. Certyfikaty jakie otrzymaliśmy z pewnością przyczynią się do zdobycia w przyszłości upragnionego stanowiska pracy. Czas spędzony w Chorwacji to nie tylko praca na praktykach, ale również liczne wycieczki i spotkania integracyjne z innymi grupami z Polski czy Hiszpanii gdzie mogliśmy poznać ciekawe osoby i część ich kultury. Uważam, że praktyki zagraniczne Erasmus + to świetny początek i wielki krok w przyszłość.”

„Będąc na praktyce w Chorwacji zwiedziliśmy wiele miejsce, oprócz stałego zamieszkania w Splicie byliśmy również m.in. w Makarskiej czy Trogirze. Najbardziej nam zapadła w pamięci komunikacja, oprócz znajomości języka angielskiego wystarczyło trochę uśmiechu i gestów co było fajnym doświadczeniem. Mieszkając ze sobą zbliżyliśmy się do siebie jako przyjaciele. Spędzaliśmy razem czas, dbaliśmy o porządek i wspólnie gotowaliśmy. Pomimo czterech tygodni poza domem potrafiliśmy stworzyć drugi dom w Chorwacji.”

„Dzięki wyjazdom stałam się bardziej otwarta, przełamałam barierę w posługiwaniu się językiem angielskim. Miałam okazję zdobyć nowe kompetencje i ulepszyć swój warsztat pracy, co znajduje zastosowanie w mojej codziennej pracy w szkole”.

„Zapoznałem się podstawami prawa podatkowego i księgowości. Miałem ćwiczenia z księgowości płacowej i podatkowej oraz zajęcia praktyczne w księgowości. Obserwowałem organizację warsztatu pracy księgowego. Znam stawki podatkowe i podstawowe przepisy z zakresy księgowości podatkowej i prawa pracy”.

„Mój pobyt w Chorwacji w ramach projektu Erasmus+ był wyjątkowym i niezwykle wartościowym doświadczeniem, które znacząco wzbogaciło zarówno moje umiejętności zawodowe i osobiste. Wymiana doświadczeń i metod pracy była dla mnie inspiracją do wprowadzenia nowych rozwiązań w mojej codziennej pracy. Chorwacja, z jej pięknymi krajobrazami i gościnnością mieszkańców, dostarczyła mi nie tylko doskonałych warunków do nauki i pracy, ale także wielu niezapomnianych wrażeń kulturowych. Zwiedzanie zabytków i degustacja tradycyjnych potraw były doskonałym uzupełnieniem mojego pobytu.”

„Jednym z ważnych elementów wyjazdu była możliwość odbycia 40 godzinnego szkolenia branżowego u pracodawców w Chorwacji. Szkolenie było okazją do zaktualizowania swojej wiedzy zawodowej w zakresie nowych technologii stosowanych w branży związanej z nauczanym zawodem, sprzętu technicznego, w tym maszyn, urządzeń i narzędzi, a także materiałów stosowanych w procesach produkcyjnych lub usługowych oraz specyfiki pracy w danej branży związanej z nauczanym zawodem. Podsumowując, pobyt w Chorwacji w ramach projektu Erasmus+ był dla mnie niezwykle pozytywnym doświadczeniem, które wzbogaciło mnie zarówno jako nauczyciela, jak i człowieka. Jestem przekonany, że zdobyte tam doświadczenia i wiedza będą miały długotrwały wpływ na jakość nauczania w mojej Szkole”.

Podsumowując, udział w programie Erasmus+ daje wiele wspaniałych możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, poznania wspaniałych ludzi oraz przeżycia ciekawej przygody.

 

Materiały nadesłane 

Artykuł sponsorowany

26-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)