REKLAMA
REKLAMA

Sukces Michała Kluczyńskiego. Ucznia SP w Tarnawie Dolnej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 4-6 czerwca odbył się w Warszawie ostatni ogólnopolski etap konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, do którego zakwalifikowało się 70 uczniów z całej Polski, w tym Michał Kluczyński, uczeń Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej.

Przez pierwsze dwa dni trwała rywalizacja. Zawodnicy zmagali się w czterech dyscyplinach:

– historia oręża polskiego w sztuce;
– geografia militarna;
– broń i barwa;
– eksponat muzealny, zabytki i obiekty historyczne.

Aby sprostać wymaganiom, uczniowie musieli się niejednokrotnie wykazać wiedzą akademicką.

Po eliminacjach można było pozwiedzać. Pierwszego dnia była to warszawska starówka, drugiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zaś trzeciego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli. Ciekawą atrakcję stanowił też fakt, że uczniowie z opiekunami zakwaterowani byli w akademiku Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie spali i spożywali posiłki. Tym samym mogli po części zobaczyć jak wygląda żołnierskie życie. Wspaniałym przeżyciem była możliwość złożenia kwiatów, w asyście warty honorowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez każdego z uczestników konkursu.

Rywalizacja została podsumowana w czasie pięknej gali w sali konferencyjnej Muzeum Wojska Polskiego, na której zgromadzonych było wielu gości. Spośród 70 uczestników – najlepszych laureatów konkursu z całej Polski, wyłoniono ścisłą dziesiątkę, która została wyróżniona. Michał skończył rywalizację na IX miejscu i tym samym uzyskał wyróżnienie.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w pierwszej dziesiątce laureatów znalazło się aż pięciu uczniów z województwa podkarpackiego, w tym zdobywcy I, II i III miejsca.

Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

źródło: Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa W Tarnawie Dolnej, materiały nadesłane

13-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)