REKLAMA
REKLAMA

W Bieszczadach piękna wiosna (ZDJĘCIA, VIDEO)

BIESZCZADY/PODKARPACIE. Wymarzona wiosenna pogoda zachęca do wędrówek po bieszczadzkich lasach. A tam wiosna w pełni! Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii przygotowanej przez leśników z Nadleśnictwa Baligród.

Jak informuje Bieszczadzki Park Narodowy, rozpoczęły się właśnie gody żab trawnych trwają.
– Odwiedzając Bieszczadzki Park Narodowy zwolnij w miejscach oznaczonych symbolem żaby – przestrzega BdPN.

Jednym z symboli Świąt Wielkanocnych jest barwinek pospolity (Vinca minor). Z racji swojej zimozieloności stosowany był do przystrajania świątecznych koszyków i stołów. Od dawna był sadzony na cmentarzach, przy krzyżach, kapliczkach, kościołach i cerkwiach, a z racji tego, że jest rośliną długowieczną często jest jedynym śladem po tych miejscach. Rośnie w runie lasów liściastych, a w Bieszczadach spotkany go nawet przy górnej granicy lasu, gdzie dochodzi do 1100m n.p.m.
Na okres wielkanocny przypada zazwyczaj kwitnienie barwinka. Piękne kwitnące łany można obserwować teraz na skarpie przy drewnianej świątyni w Górzance, która słynie z bardzo ciekawego wnętrza. W jej pobliżu rośnie najgrubszy w Bieszczadach dąb szypułkowy, a poddasze jest w specjalny sposób zaadaptowane do żyjącej tam kolonii podkowców małych.

W bieszczadzkich lasach zakwitły biało-fioletowe łany kokoryczy pustej (Corydalus cava).

źródło: Nadleśnictwo Baligród, BdPN/facebook

01-04-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)