REKLAMA
REKLAMA

Zobaczcie Lesko z lotu ptaka w zimowej odsłonie (VIDEO, FOTO)

Zobaczcie Lesko z lotu ptaka w zimowej odsłonie (VIDEO, FOTO)

POWIAT LESKI / PODKARPACIE. Zobaczcie kolejną porcje zdjęć z LOTU PTAKA. Tym razem prezentujemy Lesko. Zdjęcia zostały wykonane w dniu 8 stycznia.

Powiat leski – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 2002 z części powiatu bieszczadzkiego. Jego siedzibą jest miasto Lesko, będące jedynym miastem w powiecie. Powiat od południa graniczy ze słowackim krajem preszowskim, od zachodu – z powiatem sanockim, a od wschodu – z powiatem bieszczadzkim.

Podstawowe gałęzie gospodarki to rolnictwo i turystyka.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku powiat zamieszkiwało 26 441 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2020 roku powiat zamieszkiwało 26 413 osób.

W skład powiatu wchodzą:

– gminy miejsko-wiejskie: Lesko,
– gminy wiejskie: Baligród, Cisna, Olszanica, Solina,
– miasta: Lesko.

W roku 1782 cyrkuł (powiat) leski obejmował następujące jednostki administracyjne: Lesko, Baligród, Lutowiska, Jaćmierz, Sanok, Rymanów, Iwonicz, Dynów, Nozdrzec, Nienadowa, Bircza, Dubiecko, Brzozów, Iskrzynia, Zarszyn, Mrzygłód, Bukowsko, Ustrzyki Dolne, Nowotaniec, Chyrów, Felsztyn, Rogi, Lubatówka, Cergowa i Jaśliska.

Do roku 1918 powiat leski obejmował 1827 km², liczył 74118 mieszkańców oraz składał się ze 156 gmin katastralnych, w obrębie starostwa znajdowały się sądy powiatowe w Lesku, Ustrzykach Dolnych, Lutowiskach i Baligrodzie. Na prawach miasteczek były Ustrzyki Dolne, Lutowiska i Baligród.

>>>BIESZCZADY Z DRONA. ZOBACZ NASZE GALERIE<<<

>BIESZCZADY Z DRONA. ZOBACZ NASZE GALERIE<<<

opis: Wikimedia Commons

01-02-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)