REKLAMA
REKLAMA

Ptasia grypa w powiecie leskim. Wykryto wirusa u dzikiego łabędzia, wojewoda wprowadza ograniczenia

Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul wydała pilne rozporządzenie w sprawie wprowadzenia środków zmniejszających ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Nowe przepisy obowiązują na terenie całego województwa podkarpackiego.

W całym regionie wprowadzono jednolite zasady mające ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa HPAI.

Całe województwo obszarem zagrożonym

Zgodnie z treścią aktu prawnego, całe województwo podkarpackie zostało uznane za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W praktyce oznacza to szereg obowiązków dla hodowców drobiu oraz osób utrzymujących ptaki.

fot. arch. eSanok.pl

Wprowadzono m.in.:

  • nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu lub w zamkniętych pomieszczeniach,

  • obowiązek karmienia i pojenia ptaków w sposób zabezpieczający przed dostępem ptaków dzikich,

  • konieczność zgłaszania przypadków padłych dzikich ptaków oraz podejrzeń choroby,

  • zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem drobiu bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

Przepisy dotyczą wszystkich mieszkańców oraz osób przebywających czasowo na terenie województwa.

HPAI w powiecie leskim

Choć w samym rozporządzeniu nie wyodrębniono osobnej strefy dla powiatu leskiego, to – jak wynika z uzasadnienia – jednym z powodów wprowadzenia obostrzeń była informacja o stwierdzeniu HPAI u padłego łabędzia niemego w miejscowości Huzele (powiat leski).

To właśnie ten przypadek, obok innych sygnałów o zagrożeniu, stał się podstawą do objęcia całego województwa dodatkowymi środkami ostrożności.

Apel do hodowców i mieszkańców

Służby weterynaryjne apelują o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u drobiu – takich jak nagłe padnięcia, spadek nieśności czy objawy duszności – należy niezwłocznie skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii.

Rozporządzenie obowiązuje do czasu jego uchylenia.

źródło: PUW Rzeszów

fot. arch. eSanok.pl

25-02-2026


Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Czyli co każą zabijać i utylizować kury kaczki gęsi ?2026-02-25 22:12:00
0 0
tak jak pod przykrywką ASF u dzików wybito w Polsce i hodowle świń
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)