Wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla dzieci, seniorów i zwierząt. Policjanci apelują, aby podczas upalnych dni nie pozostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie nawet na kilka minut. Wnętrze pojazdu nagrzewa się błyskawicznie, a temperatura może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza.
Podczas upałów wnętrze samochodu bardzo szybko zamienia się w niebezpieczną pułapkę. Policjanci przypominają, że pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w zamkniętym pojeździe, nawet na krótki czas, może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.
Jak podkreślają funkcjonariusze, uchylona szyba czy zaparkowanie auta w cieniu nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa. Temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć do około 60 stopni Celsjusza już po kilku minutach.
Policja apeluje również do świadków takich sytuacji o natychmiastową reakcję. Jeśli w samochodzie znajduje się dziecko lub zwierzę, którego życiu lub zdrowiu może zagrażać niebezpieczeństwo, należy niezwłocznie powiadomić służby. W sytuacji zagrożenia życia dopuszczalne jest także wybicie szyby w celu udzielenia pomocy.
Funkcjonariusze przypominają ponadto o odpowiednim przygotowaniu do podróży w czasie upałów. W samochodzie zawsze warto mieć zapas wody, a podczas jazdy zachować szczególną ostrożność. Wysokie temperatury mogą wpływać na koncentrację kierowców, dlatego należy dostosować prędkość do warunków oraz pamiętać, że pogoda może zmieniać się bardzo dynamicznie.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz