10 lat służby policyjnych koni (ZDJĘCIA, VIDEO)

PODKARPACIE. Nie są im groźne leśne ostępy, strome zbocza i górskie potoki. Pomagają pilnować porządku, a gdy trzeba niosą pomoc zagubionym turystom… Policyjne konie swoją służbę na Podkarpaciu rozpoczęły 10 lat temu.

Zespół Policji Konnej i Motorowodnej w garnizonie Podkarpackim powstał w 2000 r., jako trzecia tego rodzaju formacja w kraju. Początkowo znajdował się w strukturach Oddziału Prewencji Policji, a funkcjonariusze, którzy pełnili tam służbę tworzyli Sekcję w Wydziale Prewencji KWP.

W maju 2000 r. wydzierżawiono obiekt kółka rolniczego w Myczkowie na siedzibę zespołu. Pracujący tam policjanci szkolili się w jeździe konno, sami też wykonywali prace adaptacyjne budynku. Uroczyste otwarcie nowej siedziby z pokazem jazdy odbyło się 10 października 2000 r. Zespół dysponował czterema końmi służbowymi i trzema łodziami motorowymi. W kolejnych latach zmieniało się miejsce zespołu w strukturze podkarpackiej Policji – od Oddziału Prewencji Policji, przez Wydział Prewencji KWP, następnie KPP w Lesku, aż w 2008 r. jako – Zespół Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych oraz Konny – wrócił do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Przez lata nie zmieniła się jednak siedziba zespołu, który wciąż ma swoją bazę w Myczkowie, w pobliżu Jeziora Solińskiego.  W 2008 roku zakupiono też trzy nowe konie.

Dziś podkarpaccy policjanci dysponują czterema wierzchowcami. Najdłużej, bo już 10 lat swoją służbę pełni Barwinek. Larosan i Winston są w Policji od 2 lat, a najmłodszy stażem jest Empres – to koń, którego pozyskano w tym roku, jako darowiznę ze stadniny koni w Janowie Podlaskim. Trzy wierzchowce mają atest 2 stopnia, co oznacza, że mogą być wykorzystywane np. do zabezpieczenia imprez masowych o wysokim stopniu ryzyka.

Na co dzień, zwierzęta wykorzystuje się do służby patrolowej, a także przy zabezpieczaniu imprez masowych. Pomagają w akcjach poszukiwawczych – dzięki ich wsparciu, w górzystych i zalesionych terenach, zdołano odnaleźć wiele zaginionych osób. Są też niezastąpione podczas policyjnych uroczystości, pokazów i spotkań prewencyjnych z dziećmi.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Służba policyjnych koni nad Jeziorem Solińskim w czasie wakacji 2010

KWP
FOTO, VIDEO: KWP

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."