Aby droga do szkoły była bezpieczna

30-08-2010

Pierwsze tygodnie września to okres szczególnego zagrożenia wypadkami drogowymi z udziałem dzieci. Policja prowadzi przygotowania aby ograniczyć wszelkie zagrożenia. Funkcjonariusze wraz z administratorami dróg przeglądają stan oznakowania i infrastruktury drogowej w pobliżu szkół i przedszkoli.

Weryfikowane jest oznakowanie przejść dla pieszych przed szkołami i w ich okolicach. Administratorzy i policjanci sprawdzają też stan infrastruktury drogowej i zabezpieczeń miejsc, w których dzieci przechodzą przez jezdnie w drodze do szkoły.

Przypominając o zagrożeniach, namawiamy rodziców i opiekunów do podejmowania rozmów na temat niebezpieczeństw w drodze do szkoły. Dziecku, które zaczyna edukację szkolną, na pewno warto towarzyszyć w jego pierwszej drodze do szkoły. Warto wybrać się na spacer tą trasą wspólnie jeszcze na wakacjach. To dobra okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia i mówić o podstawowych zasadach korzystania z drogi, na przykład: dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię, przechodzić na czerwonym świetle, dlaczego należy iść poboczem po lewej stronie jezdni.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy w drodze do szkoły dziecko nie napotka utrudnień takich jak remont jezdni czy chodnika. Proponujemy także, by w trakcie wyposażania ucznia do szkoły, kupując plecaki, tornistry odzież, pamiętać o jego bezpieczeństwie, wybierając te rzeczy, które mają elementy odblaskowe. Światełko odblaskowe, w świetle reflektorów samochodowych jest widoczne nawet z odległości przekraczającej 200 m.

Źródło: KWP

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.