BEZPIECZNA JAZDA Z URWISEM

09-09-2010

SANOK. W trosce o najmłodszych SALA ZABAW „URWIS” przyłącza się do akcji propagującej bezpieczną jazdę samochodem z dziećmi. Do każdego jednorazowego wejścia do sali zabaw będzie dodawana bezpłatna nalepka informująca innych kierowców o tym, że w samochodzie podróżuje z nami dziecko.

Często zdarzające się wypadki drogowe powodują u podrózujących znaczące obrażenia ciała, a często utratę życia, wśród ofiar często znajdują się dzieci. Wielokrotnie przyczyną takich sytuacji są niezapięte pasy bezpieczeństwa.
Należy pamiętać, że mają one istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych i przyczyniają się do ratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu, a najbardziej zatrważający jest brak dbałości o bezpieczeństwo najmłodszych.

Warto uświadomić sobie, że zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/h ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Natomiast całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa, dotyczy to również dzieci.

Jak alarmują eksperci tylko 7 procent maluchów podróżuje w odpowiednio zabezpieczonych fotelikach samochodowych. Nie zapominajmy, że dzieci nie są miniaturkami dorosłych, dlatego zabezpieczenia stosowane dla nich są inne, niż przeznaczone dla ich rodziców. Ogromne znaczenie ma stosowanie fotelika i odpowiednich prowadnic pasów bezpieczeństwa, głównie dlatego, że dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconej miednicy.
Dzieci poniżej 4 lat, najbardziej narażone są na urazy szyi, która jest słabo umięśniona, oraz głowy stanowiącej aż 1/4 masy ich ciała. Dlatego foteliki dla najmłodszych dzieci (do 2 roku życia) powinny być zawsze zamocowane tyłem do kierunku jazdy – niezależnie od tego, czy przypinane są na tylnym, czy na przednim siedzeniu. Przed rozpoczęciem użytkowania fotelika, koniecznie trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera. Trzeba też starannie zamocować fotelik i dokładne przypiąć dziecko. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu Isofix, który – montowany seryjnie na tylnych siedzeniach wielu samochodów – umożliwia prawidłowe oraz szybkie zamocowanie fotelika i pewnie utrzymuje dziecko. Niestety fotelik z tym systemem jest droższy od zwykłego. Zapinając dziecko zawsze należy sprawdzać właściwe ułożenie pasów (dolna taśma musi przechodzić u nasady uda) i brak luzu.

Pamiętajmy też, że stosowanie pasów jest usankcjonowane prawnie: za ich brak kierowca może otrzymać stuzłotowy mandat i 2 punkty karne, za przewożenie niezapiętego w pasy pasażera można otrzymać dodatkowe 100 złotych i 1 punkt karny. Pasażer nie pozostaje bezkarny, za to samo uchybienie grozi mu 100 złotych mandatu, a jeżeli posiada prawo jazdy, tak jak kierowca, otrzyma 2 punkty karne.
Nieprawidłowe przewożenie dziecka (bez fotelika, siedziska) to mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty karne.

By zwiększyć bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu pamiętajmy o podstawowych zasadach: zapinaniu pasów, naklejce na tylnej szybie z informacją, że w samochodzie znajduje się dziecko, dozwolonej prędkości, a przede wszystkim o tym, że na drodze nie jesteśmy sami.

Sala Zabaw „URWIS” czynna jest od 11.00 do 20.00 pon.-pi., 10.00-20.00 sob.-niedz.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.urwis.sanok.pl

TEKST SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.