Dziecko widoczne – dziecko bezpieczne!

POWIAT LESKI. Miniony tydzień dla policjantów prewencji kryminalnej leskiej komendy upłynął pod znakiem odblasku. Codziennie spotykali się z najmłodszymi mieszkańcami powiatu leskiego, rozdając odblaski ufundowane przez Stowarzyszenie Kobiet Bieszczadzkich.

Funkcjonariusze  podczas spotkań przypominali o korzyściach płynących z ich używania na co dzień. Dziecko wyposażone w ten sposób jest o wiele bardziej bezpieczne.

Nadeszła jesień i warunki na drogach zaczęły się pogarszać. Panują złe warunki atmosferyczne a dzień robi się coraz krótszy. Tym samym coraz bardziej zagrożeni stają się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, tj. piesi i rowerzyści ubrani na ciemno, bez żadnych elementów odblaskowych, poruszający się po nieoświetlonych drogach.

Policjanci przypominali dzieciom, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakiejkolwiek reakcję. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy – kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. pięć razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy piesi i rowerzyści, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

W czasie pięciu dni policjanci odwiedzili dzieci szkół w Lesku, Hoczwi, Bezmiechowej, Manastercu, Średniej Wsi i Wańkowej.

KPP Lesko

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."