Festiwal i konkurs piw domowych, po raz pierwszy na Podkarpaciu

19-08-2010

Gmina Solina i Fundacja Jerzego Janickiego  zapraszają w niedzielę 22 sierpnia br. do Soliny na Podkarpacki Jarmark Piwny – święto kultury piwnej, szlachetnej sztuki warzenia, degustowania i spożywania jednego z najstarszych napojów znanych cywilizacji europejskiej.W programie imprezy m.in. konkurs piwowarski na najlepsze piwo domowe, degustacja ponad 40 gatunków piw, pokaz warzenia piwa, piwne konkursy i zabawy dla publiczności i prawdziwa gratka – wspólne warzenie „Bieszczadzkiego” – nowej marki piwa, która powstanie właśnie podczas trwania pierwszego Podkarpackiego Jarmarku Piwnego.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Szczegóły na www.jarmarkpiwny.pl

Degustacja piw domowych
Na pierwszą tego typu imprezę na Podkarpaciu przybędą piwowarzy niemal z całej Polski, w tym laureaci najważniejszych konkursów piwowarskich.  Zaprezentują publiczności ponad 40 gatunków piwa warzonego przez nich tradycyjną, domową metodą. Każdy chętny będzie mógł bezpłatnie spróbować czym różni się piwo domowe od przemysłowego, dowiedzieć się w czym tkwi tajemnica unikalnego smaku i koloru piw domowych.

Pokaz warzenia piwa
Publiczność będzie mogła obserwować pokaz warzenia piwa tradycyjnym sposobem domowym, dowiedzieć się o tajnikach ukrytych w starych recepturach piwowarskich oraz o tym co jest niezbędne, aby warzone piwo nabrało smaku, koloru godnego najbardziej cenionych marek.

„Bieszczadzkie” – narodziny nowego piwa
Na oczach uczestników zawodowi piwowarzy warzyć będą prawdziwe piwo, prezentując wszystkie etapy warzenia: śrutowanie słodu, zacieranie, filtrację, wysładzanie, gotowanie z chmielem, chłodzenie i zadanie drożdżami. Będziemy świadkami powstawania całkowicie nowej marki piwa wprost z Bieszczad. Piwo „Bieszczadzkie” po zabutelkowaniu i odpowiednim czasie niezbędnym do jego odleżakowania trafi do Zwycięzcy Konkursów dla publiczności.

Konkurs piw domowych

Jury, składające się z konsumentów i  smakoszy piwa oraz przedstawicieli lokalnych władz i mediów oceniać będzie kolor, pianę, zapach i smakowitość piw domowych. Do Konkursu zgłosiło się już ponad 20 piwowarów. Organizatorzy nie ograniczają inwencji piwowarów – można zgłaszać piwa warzone w dowolnym stylu, dowolną metodą, z użyciem najróżniejszych surowców. Zachowany zostanie natomiast – tradycyjnie ugruntowany wśród polskich piwoszy – podział na piwa jasne i ciemne. Wśród zgłoszonych na konkurs piw Jurorzy poszukiwać będą najbardziej smakowitych „piwnych kąsków”.  Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody.

Piwne konkursy dla publiczności
Podczas Podkarpackiego Jarmarku Piwnego nie tylko piwowarzy będą mogli zmierzyć się w konkursach z nagrodami. Organizatorzy przewidzieli także liczne konkurencje, w których udział będzie mógł wziąć każdy chętny. Wśród nich m.in.: konkurs na najbardziej okazały piwny brzuszek, slalom z beczką piwa, taniec z kuflami, konkurs wiedzy o piwie, konkurs serwowania piwa itp. Dodatkowo, zwycięzca konkursu wiedzy o piwie zdobędzie nagrodę specjalną – udział w profesjonalnym szkoleniu sensorycznym, prowadzonym przez Macieja Chołdrycha – polskiego piwnego guru, jednego z najbardziej uznanych w Polsce znawców i degustatorów piwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.