Mikołajki szachowe w SP 1 Sanok

14-12-2010

SANOK. 14 grudnia Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku wraz z Klubem Sportowym Komunalni Sanok zorganizowało „I Mikołajkowy Turniej Szachowy Szkół Podstawowych i Gimnazjów”.

Sędzią głównym zawodów był Marek Kielar – trener KS Komunalni Sanok. Jak można się domyślać impreza musi mieć charakter cykliczny, skoro turniej nazwano pierwszym. Potwierdzenie tego faktu znajdujemy w planie działania Stowarzyszenia. Założono  w nim bowiem, że inwestycja w wykorzystanie umysłu jako narzędzia służącego rozwojowi Sanoka daje lepsze nadzieje na przyszłość niż kształcenie fizycznych umiejętności. Wprawdzie do tej pory Sanok stawiał w sporcie bardziej na „zimny chów na lodzie”, niż na rozgrywki intelektualne, ale Stowarzyszenie mając na względzie sukcesy szachistów Klubu Sportowego Komunalni Sanok i ich pewny awans do wyższej ligi planuje dostarczyć klubowi kolejnych zawodników wyszkolonych przez Akademię Szachów działającą od 4 lat przy SP 1 Sanok.

W czasie trwania opisywanego turnieju 35 uczniów podstawówek i gimnazjów rywalizowało w 7 rundowym turnieju o sanocki prymat w swoich kategoriach wiekowych.

„Bierkowy trup” ścielił się gęsto, gdyż zawodnicy w większości grali otwarcia agresywne, prowadzące do szybkich rozstrzygnięć stolikowych. Najmłodsi grali ofensywnie, często zapominając o zapewnieniu ochrony swojemu królowi. Efektem otwartych partii bywały szybkie matowania. Gimnazjaliści mający dużo większe doświadczenie turniejowe grali częściej otwarcia zamknięte dające większe szanse na prowadzenie wyrównanej gry. Im również, mimo większego doświadczenia, zdarzały się partie błyskawiczne i zamiast wykorzystać 15 minut przewidziane w turnieju na ruch przeciwnika, matowali lub sami byli matowani w czasie znacznie odbiegającym od dopuszczalnego.

Trudno prowadzącym turniej określić, czy ten sposób gry można zrzucić na karb małego jednak doświadczenia – czy też wizji poważnych nagród. Faktem jest jednak to, że nikt z  uczestników nie „odpuścił” żadnego meczu wierząc, że tylko walka do ostatniego piona zapewni wyższą kategorię szachową i lepsze nagrody. Potwierdzeniem wyrównanego, wysokiego poziomu zmagań niech będzie zamieszczona niżej końcowa klasyfikacja zawodników w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów. Skromnym uzupełnieniem niech będzie również kilka zdjęć z zawodów.

Wojciech Stawarczyk
Prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.