Niedźwiedzie grasują w Gminie Zagórz

06-09-2010

GMINA ZAGÓRZ. W ciągu ostatnich dni doszło do znacznych zniszczeń spowodowanych przez niedźwiedzia w pasiekach w okolicach Tarnawy, Zagórza, i Wielopola. Wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej jest to dorosła samica z młodymi niedźwiadkami.

Przyczyną zwiększonej aktywności tych drapieżników jest zapewne intensywne żerowanie związane z gromadzeniem zasobów tłuszczu przed okresem snu zimowego. Niedźwiedzie często czynią szkody w gospodarstwach rolnych. Najczęściej rozbijają pasieki, aby dostać się do miodu. Zdarzają się jednak także wypadki, iż zabijają zwierzęta domowe: owce, krowy czy konie.

W związku z tym, wszystkich mieszkańców naszej gminy prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i w miarę możliwości unikanie spacerów po lesie.

W przypadku spotkania z niedźwiedziem nie należy ulegać panice. Jeżeli to możliwe należy spokojnie się oddalić, a już w żadnym wypadku nie wolno drażnić oraz zbliżać się do zwierzęcia.

Jednocześnie  Urząd Miasta i Gminy w Zagórzu przypomina, że można się ubiegać o odszkodowania powstałe na skutek  ataków na zwierzęta hodowlane. Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody za szkody wyrządzone przez wilki, rysie lub niedźwiedzie w pogłowiu zwierząt gospodarskich, w pasiekach oraz w uprawach rolnych odpowiada Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę.

W Bieszczadach żyje około 100 niedźwiedzi. W ostatnich latach, populacja tych największych drapieżników żyjących w naszym regionie znacząco wzrosła, podczas gdy jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku było ich zaledwie 20.

UMiG Zagórz

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.