Niedźwiedzie intensywnie żerują

PODKARPACIE. O rychłym nadejściu zimy może świadczyć wyjątkowo intensywne żerowanie niedźwiedzi w podkarpackich lasach. Leśnicy spotykają te drapieżniki na maliniskach oraz w lasach bukowych, gdzie obżerają się one spadającą bukwią i rozdzierają stare, spróchniałe pnie  w  poszukiwaniu larw owadów.

Bywa też, że rozbijają ule i zjadają zapasy pszczelich rodzin, zgromadzone już na zimę.
Na terenie Nadleśnictwa Cisna obserwowane są misie wyjadające kukurydzę i buraki z karmisk dla dzików i jeleni. W Nadleśnictwie Stuposiany spotykano drapieżniki obżerające się bukwią, której w tym roku sporo obrodziło w bieszczadzkich lasach.

W Nadleśnictwie Rymanów w okolicy Jaślisk stwierdzono, że potężny niedźwiedź zabił kilka sztuk zwierzyny grubej. W ubiegłym tygodniu jego łupem padł potężny jeleń, zaś w poniedziałek rano znaleziono zabitą, nieco już  nadjedzoną łanię, którą drapieżnik zakopał w błocie nad brzegiem Wisłoka.
- To był niedźwiedź w sile wieku, bardzo sprawny, skoro potrafi dopędzić jelenia – mówi Jerzy Miliszewski, leśniczy leśnictwa Darów.
– Wstrzymałem prace leśne tam, gdzie została padlina łani, gdyż nie mogę narażać ludzi na niebezpieczeństwo bezpośredniego spotkania z drapieżnikiem. Zaskoczenie go przy zdobyczy mogłoby skutkować trudną do przewidzenia reakcją zwierza.

W lasach RDLP w Krośnie żyje ponad 100 niedźwiedzi. Od lat ich liczba ciągle rośnie; na stałe bytują już nie tylko w Bieszczadach, ale również na Pogórzu Przemyskim i w Beskidzie Niskim.

Edward Marszałek – rzecznik RDLP w Krośnie

Łania zakopana przez niedźwiedzia w leśnictwie Darów. Foto: Tadeusz Łuszcz

Odcisk łapy niedźwiedzia w błocie. Foto: Tadeusz Łuszcz

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."