Nowe autobusy od połowy października w Sanoku (VIDEO)

01-09-2010

SANOK. Już w połowie października br. na ulice Sanoka wyjedzie 7 nowych autobusów komunikacji miejskiej. Ich zakup jest możliwy dzięki uzyskaniu przez Miasto Sanok ponad 5 mln zł dofinansowania na modernizację taboru miejskiej komunikacji samochodowej.

Skorzysta na tym nie tylko Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, ale także sanocki Autosan, który wygrał przetarg na dostarczenie tych pojazdów.

Zajmujące się komunikacją miejską Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej dysponuje autobusami, z których większość jest stara i mocno wyeksploatowana. Przeciętny wiek tych pojazdów to 13,16 lat, a niektóre i więcej. Autobusy te są drogie w utrzymaniu, a jazda nimi mało komfortowa, stąd możliwość zakupu nowych pojazdów, bez obciążania dodatkowo budżetu zakładu, to naprawdę duża pomoc.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się pozyskać pieniądze na odnowienie i rozbudowanie naszego taboru komunikacji miejskiej. Dzięki temu pasażerowie otrzymają możliwość podróżowania w nowoczesnych, wygodnych, funkcjonalnych, ekologicznych, przyjaznych osobom starszym i niepełnosprawnym autobusach. Cieszy dodatkowo fakt, że będą to pojazdy wyprodukowane przez naszą sanocką firmę – nie kryje radości Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

Otrzymane dofinansowanie w ramach realizowanego przez Miasto projektu pozwoli na zakup 7 nowych autobusów: 2 do przewozu 55-60 osób i 5 do przewozu 100-110 osób. Autobusy będą nowoczesne, ekologiczne, niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w system elektronicznej obsługi pasażera i monitoring wewnętrzny.
- Zakup nowych autobusów wpłynie na poprawę standardu świadczenia usług komunikacyjnych oraz pozwoli na stworzenie nowych powiązań komunikacyjnych. Dotychczasowa linia numer 5 zostanie wydłużona o 10 przystanków, dzięki czemu dostęp do transportu publicznego uzyskają mieszkańcy ul. Okulickiego i Sanoczka. W ramach projektu wykonane zostanie także 6 słupkowych przystanków autobusowych – wylicza Wojciech Blecharczyk, Burmistrza Sanoka.

Miasto jest już prawie na mecie całego przedsięwzięcia, bowiem 1 września w Urzędzie Miasta w Sanoku doszło do podpisania umowy na dostarczenie autobusów między Miastem, a Autosanem. Radości z faktu kolejnego zamówienia nie kryje także prezes Autosanu – Adam Smoleń. Jest to znacząca pomoc dla przeżywającego trudne chwile zakładu.
- Sytuacja płynności finansowej naszej fabryki daleka jest od pożądanej, ale każde zamówienie znacząco ją poprawia. Naszym celem jest bowiem utrzymanie i rozwój zakładu, a nie jego zamknięcie – dodaje Adam Smoleń.

I tak się powoli dzieje. Autosan wychodzi z coraz to nowszymi propozycjami. Zdobywa kolejne zamówienia, rynki zbytu, poszerza zakres swojej działalności, produkując już nie tylko autobusy, ale także budy tramwajowe, kabiny pociągów, rozwija produkcję wojskową. Wyroby sanockiej fabryki spełniają wysokie standardy i są konkurencyjne pod względem cenowym.

Środki na modernizację części taboru pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowych II-VII Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.