Możliwość zatrudnienia w Niemczech bez zezwolenia na pracę

08-12-2010

- Niemcy otwierają rynek pracy sezonowej dla Polaków. Nasi obywatele już od stycznia zyskają możliwość zatrudnienia w Niemczech bez zezwolenia na pracę. Na razie w wybranych branżach, m.in. rolnictwie i hotelarstwie – informuje dzisiaj Dziennik Gazeta Prawna.

Rynek pracy w Niemczech dla Polaków otwiera się oficjalnie 1 maja 2011 roku. Jednak już od 1 stycznia zainteresowani pracą w branżach: rolnictwo, hotelarstwo, leśnictwo, gastronomia, przetwórstwo owocowo-warzywne oraz praca w tartaku, będą mogli pracować na rynku u naszego zachodniego sąsiada.

Średnie zarobki w powyższych branżach to około 1-1,3 tys. Euro (4-5 tys. zł). Jednak biorąc pod uwagę koszty życia, czyli głównie zakwaterowanie i wyżywienie, zarobki nie będą znacząco wyższe od tych w Polsce.

Rynek sezonowy w Niemczech otwiera się ponadto dla Czechów, Estończyków, Litwinów, Łotyszy, Słowaków, Słoweńców oraz Węgrów.

W pozostałych branżach Polacy muszą posiadać zezwolenie na pracę. Taki stan utrzyma się jednak tylko do 1 maja 2011, wtedy bowiem Niemcy oraz Austria otwierają rynki pracy m.in. dla Polaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.