Przeciwogniowe rumaki

02-11-2010

GMINA SANOK.  Ochotnicza Straż Pożarna w Niebieszczanach wzbogaciła się o nowocześnie wyposażony wóz bojowy. Zwyżkę oraz wóz wart ponad 1 mln zł otrzymali strażacy z Kostarowiec. Ten sprzęt już służy ludziom, w całej gminie, a w razie potrzeby, nawet i powiecie sanockim.

OSP w Niebieszczanach otrzymała uniwersalny pojazd przeznaczony do działań ratowniczo – gaśniczych, zbudowany na podwoziu ciężarówki Star 266.
– To podwozie z 1997 r., kupione przez władze gminy. Przede wszystkim wyremontowany został w nim silnik, który otrzymał też nową turbinę. To pozwoliło na zwiększenie jego mocy – mówi Grzegorz Klecha, komendant niebieszczańskich strażaków.

Pojazd otrzymał też zupełnie nową zabudowę. Poza działkiem gaśniczym w pojeździe znajduje się agregat prądotwórczy, zespół reflektorów na wysięgniku teleskopowym, aparaty powietrzne, węże strażackie, a także wyciągarka mechaniczna.
– Zabudowę wykonała firma z Mazowsza. Teraz mamy samochód z tzw. „górnej półki” - cieszy się komendant Klecha.

Pojazd kosztował łącznie 210 tys. zł. 60 tys. zł dofinansowania przekazał na niego Zarząd Główny Związku OSP. Pozostałe pieniądze pochodziły z budżetu gminy oraz zarezerwowanej w tym budżecie puli na potrzeby własne wsi.
– Na zebraniu wiejskim przegłosowaliśmy, aby pieniądze te przeznaczyć na zakup pojazdu – zaznacza G. Klecha. Do OSP w Kostarowcach trafiła zwyżka strażacka przekazana przez Komendę Powiatową PSP w Sanoku.
– Trochę ją teraz modernizujemy – uśmiecha się Tadeusz Burka, radny z Kostarowiec.
– Dokładnie, to przekładamy ją z podwozia Star 28 na podwozie Star 200. To ostatnie podwozie jest po prostu mocniejsze – dodaje radny Burka.

Pod koniec października do strażaków z Kostarowiec trafił jeszcze nowoczesny wóz bojowy wart 1 mln zł.
– 70 proc. tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Tadeusz Burka. Samochód zbudowany został na podwoziu ciężarówki Scania. Nowocześnie wyposażony pojazd może, przede wszystkim, zabrać „na pokład” 5 tys. litrów wody. – To bardzo dużo. Dzięki temu pojazd będzie stanowił doskonałe wsparcie także dla strażaków zawodowych – dodaje Mariusz Szmyd, wójt gminy Sanok.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.