Św. Mikołaj w szpitalu onkologicznym

08-12-2010

BRZOZÓW. 6 grudnia 2010 r. ruszyła czwarta edycja akcji „Święty Mikołaj”, której inicjatorem jest Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy – „Kwiat Kobiecości”. 7 grudnia po raz drugi Święty Mikołaj odwiedził oddziały onkologiczne Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie.


– Nasze Stowarzyszenie „Kwiat Kobiecości” zajmuje się przede wszystkim edukowaniem młodych kobiet pod kątem profilaktyki nowotworowej i zmiany ich podejścia do spraw związanych z własnym zdrowiem oraz wsparciem kobiet, które aktualnie zmagają się z chorobą i podjęły walkę o swoje zdrowie i życie
– wyjaśnia Anna Nowakowska, koordynator działań Organizacji na terenie woj. podkarpackiego.

Dzień Świętego Mikołaja to czas kiedy można podarować tym kobietom siłę i pozytywną energię, która w trakcie leczenia jest niezwykle istotna. Jak wiadomo pozytywne nastawienie psychiczne to połowa sukcesu w walce z chorobą. Podobnie jak w ubiegłym roku, również i tym razem wizyta Świętego Mikołaja i jego asystentek wywołała wśród pacjentek oddziału onkologicznego wiele wzruszeń, pozytywne zaskoczenie oraz łzy radości.

- Poprzez akcje organizowane przez Stowarzyszenie  chcemy zachęcić szczególnie młode kobiety do regularnych badań cytologicznych. Jest to niewątpliwie najszybszy i najtańszy sposób profilaktyki raka szyjki macicy. Dzięki systematycznym badaniom cytologicznym chorobę można zdiagnozować w początkowym stadium. Mamy wówczas 100% szansę na wyleczenie. Cytologia pozwala również na wykrycie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – tłumaczy Joanna Cieśla, koordynator działań Organizacji na terenie woj. podkarpackiego

- Dzięki wymianie mammografu na bardziej nowoczesny rozpoczęliśmy akcję profilaktyczną w ramach której współpracujemy ze starostą brzozowskim, wójtami gmin a nawet z księżmi opiekującymi się poszczególnymi parafiami. Za pośrednictwem wójta lub księdza zapraszamy kobiety do udziału w akcji profilaktycznej. Ze strony starostwa zapewniony jest środek transportowy, który dowozi je do ośrodka onkologicznego. Tu mają wykonywane badania cytologiczne i mammograficzne - wyjaśnia dr Dariusz Sawka p.o. Z-ca Dyrektora d/s Lecznictwa Onkologicznego.

W wyniku przeprowadzonej akcji nastąpił wzrost liczby kobiet, które poddały się badaniom profilaktycznym. Nie jest to co prawda wynik, który już satysfakcjonuje personel, ale zdecydowanie jest to przebłysk bardzo istotnych zmian. Do tej pory rejon Podkarpacia pod względem badań profilaktycznych kobiet był dosyć zaniedbany. W wielu miejscach w Polsce sytuacja wygląda podobnie.

Życie pokazuje nam, że kobiety kiedy są w wieku rozrodczym chodzą na badania ginekologiczne, ponieważ jest to związane z macierzyństwem. Później w wieku ok. 50 lat pojawiają się u lekarza, kiedy ich problemy związane są z okresem menopauzalnym.
- Mamy problem z kobietami w wieku od 30 do 50 lat, które często nie mają poczucia konieczności wizyty u ginekologa i głównie jest to ta grupa kobiet, do których adresowana jest profilaktyka. Również badania genetyczne znacząco przekładają się na profilaktykę. Dzięki temu wykrywa się kobiety z mutacjami genetycznymi BRCA1, BRCA2 oraz innymi mutacjami. Pacjentki takie wówczas są poddawane szczegółowej diagnostyce – mówi dr Dariusz Sawka.

Alicja Rozputyńska


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.