V Spotkanie Miłośników Austro-Węgier

27-08-2010

SANOK. W weekend 4-5 września 2010 r. do Sanoka ponownie zawitają z całej Polski pasjonaci historii okresu C.K. Monarchii (1867-1918). Będzie to już V Spotkanie Miłośników Austro-Węgier.

To oni za miejsce corocznych zjazdów obrali sobie Sanok, w którym czasach monarchii austro-węgierskiej (przełom XIX i XX wieku) wiele się działo. Dodatkowo miasto rozsławił Jarosław Haszek w swojej nieśmiertelnej powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

Uczestnicy zjazdu rozpoczną dwudniową imprezę w sobotę, 4 września o godzinie 12.00 przy ławeczce Józefa Szwejka. Następnie udadzą się na cmentarz przy ul. Rymanowskiej, gdzie reprezentacja delegatów, w historycznych mundurach dokona złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed grobem marszałka Adama von Wrocenia (Feldmarschalleutnant – najwyższy stopniem oficer w służbie cesarza Franciszka Józefa spośród pochowanych w Polsce, dowódca twierdzy Budapeszt).

O godzinie 14.00 odbędzie się w Bibliotece Publicznej otwarcie wystawy, pod nazwą: „Pamiątki z żelaznych czasów”. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów wybitnych kolekcjonerów, którzy pragną pokazać sanoczanom klimat Galicji przełomu XIX i XX stulecia.
Każdy, kto odwiedzi wystawę będzie mógł się przekonać, co to były „żelazne czasy”, kim był „rycerz z żelaza”, kto i kiedy płacił i na co były przeznaczane pieniądze za wbicie „żelaznego gwoździa”, a także jak i do czego używano  „Vivatbänderów”.

W niedzielę, czyli w drugi dzień spotkania, na Rynku, odbędzie się II Galicyjska Giełda Staroci. Jej cele jest przyciągnie kolekcjonerów i miłośników pamiątek i eksponatów z tego okresu. Ubiegłoroczna Giełda była jeszcze niewielka. W tym roku planowany jest przyjazd większej ilości zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Przez jeden dzień odwiedzający będą mogli poczuć na sanockim Rynku ducha tamtej epoki.

Organizatorzy mają nadzieję, że giełda odbywać się będzie corocznie, a za kilka lat stanie się jedną z najznakomitszych w całej Polsce.

Źródło: UM Sanok


PORCELANOWY ZAKĄTEK IZMIR

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.