Wakacje z Europoseł Elżbietą Łukacijewską

08-09-2010

Wakacje to nie tylko odpoczynek ale również praca, Mówi Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. W czerwcu minął rok sprawowania mandatu Europosła przez Elżbietę Łukacijewską.

Po ciężkiej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek, jednak przerwa w Paralamencie Europejskim nie jest równoznaczna z zawieszeniem działalności Posłanki w Regionie.

- Jest to doskonały czas do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym na terenie województwa Podkarpackiego, spotkań z wyborcami a także uczestnictwa w różnego rodzaju przedsięwzięciach, na które nie zawsze mogłam sobie pozwolić, spędzając cały tydzień w Brukseli lub też w Strasburgu - komentuje Poseł Elżbieta Łukacijewska.

- Podczas wakacyjnych miesięcy udało się nam zorganizować a także sfinalizować wiele przedsięwzięć. Otworzyliśmy oficjalnie nowe Biuro Platformy Obywatelskiej w Zagórzu. W każdą środę w godzinach od 12:00 do 16:00 w nowo otwartej siedzibie odbywają się dyżury moich asystentek, gdzie serdecznie zapraszam wszystkich interesantów. Swoje dyżury organizuje także Zagórskie Koło PO. Poprzez otwarcie biura staramy się wychodzić na wprost oczekiwaniom wyborców, a przede wszystkim być blisko ich problemów i w miarę możliwości udzielać im wsparcia i pomocy.

– Początkiem lipca w Ustrzykach Dolnych gościliśmy byłego Prezydenta a także Laureata Honorowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsę. Jego wizyta była związana z obchodami 29 tej rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko – Ustrzyckich. Lech Wałęsa odebrał od Burmistrza Ustrzyk Dolnych Henryka Sułuji Tytuły Honorowego Obywatela Ustrzyk Dolnych. Wałęsa w 1981 i 1982 roku był internowany w ośrodku w Arłamowie dlatego też bliskie mu są problemy tutejszej społeczności. Bardzo często jeśli jest to tylko możliwe powraca w te okolice.

– W pierwszym miesiącu wakacyjnym w Sanoku wraz z moimi asystentami zorganizowaliśmy Galę Finałową Konkursu Przekraczamy Granicę, który był adresowany do studentów zrzeszonych w działających na terenie Podkarpacia Uniwersytetach III Wieku. Na spotkanie zaprosiliśmy wszystkich uczestników konkursu. Jestem dumna, iż osoby, w okresie złotej jesieni w dalszym ciągu dążą do poszerzenia swoich horyzontów intelektualno – naukowych, uczestniczą w organizowaniu życia kulturalnego regionu, a przede wszystkim są wspaniałym przykładem do naśladowania dla młodych ludzi, którzy czasami bywają zniechęceni przeładowanym programem polskiej edukacji. Poza tym osobiście miałam okazję spotkać się z tymi ludźmi wielokrotnie, – są to wspaniali i ciepli seniorzy. Dlatego też postanowiłam stworzyć im warunki do większej aktywizacji w środowiskach Uniwersytetów. Nagrodą dla uczestników konkursu jest wspólny wyjazd do Brukseli. Będzie mi niezmiernie miło gościć ich wszystkich w siedzibie Parlamentu Europejskiego w dniach 5-7 października 2010, a tym bardziej cieszy, że będąc już w wieku emerytalnym są ciekawi świata, podróży oraz odkrywania wspaniałych zakątków Europy.

– Niewątpliwe bardzo ważnym wydarzeniem dla sanockiego szpitala, a także mieszkańców miasta oraz powiatu było wdrożenie do służby zdrowia nowoczesnego  Eurocoptera  EC 135, a także oficjalne wmurowanie cegiełki pod budowę lądowiska.
– Doskonale pamiętam sytuację kiedy istniała realna groźba iż helikopter zostanie odebrany sanockiej placówce. Osobiście wielokrotnie spotykałam się z przedstawicielami LPR-u a także lokalnymi władzami prowadząc rozmowy o przyszłość wspominanej inwestycji. Nierzadko musiałam wchodzić w spory z moimi kolegami Parlamentarzystami, którzy miejsce dla Euroceptera upatrywali zarówno w Mielcu jak i w Rzeszowie. Osobiście nie wyobrażałam sobie, że Sanok zostałby pozbawiony takiego udogodnienia przede wszystkim dla pacjentów. Uważam, że to właśnie my – oddaleni od województwa, od szpitali specjalistycznych czy klinik, z dużą liczbą przebywających turystów – jesteśmy najlepszą bazą dla medicoptera. Dzisiaj mogę spojrzeć w oczy mieszkańcom Sanoka, ale i wielu innych powiatów, którym ten śmigłowiec służy, i z satysfakcją powiedzieć, że służba zdrowia w tej części regionu zrobiła ogromny krok do przodu.

Poseł Lukacijewska zapytana czy pomimo obowiązków służbowych udało jej się wykorzystać przerwę wakacyjną tylko i wyłącznie dla siebie odparła z uśmiechem.
– Oczywiście, pod koniec sierpnia miałam okazję wziąć udział w tygodniowym kursie języka angielskiego w Oxfordzie.

Na zakończenia rozmowy Posłanka opowiedziała nam o Akcji Wyprawka jaką zostały objęci Pierwszoklasiści ze Szkoły w Lutowiskach oraz szkół filialnych w Stuposianach i Zatwarnicy, a także mała szkółka w Polanie w sąsiedztwie Lutowisk prowadzona przez Księży Salezjanów.
– Wyprawienie dziecka do szkoły to dla rodziców w obecnych czasach bardzo duże obciążenie finansowe – dlatego też wraz z moimi współpracownikami postanowiliśmy przygotować dla milusińskich plecaki wraz z przyborami szkolnymi. Niestety akcja nie mogła zostać przeprowadzona na terenie całego województwa. Postanowiłam upominkami obdarować uczniów z bieszczadzkich miejscowości – sama mieszkam w tej części Podkarpacia i doskonale znam realia życia w tym regionie. Przekazując upominki sprawiliśmy pierwszoklasistom bardzo dużo radości dlatego mam nadzieję, że na drugi rok uda nam się akcję powtórzyć i wtedy wybór padnie na inne szkoły, może w innej części województwa.

21 sierpnia podkarpacka Platforma Obywatelska rozpoczęła kampanię „Popieramy Podkarpacie”. Jej celem jest pokazanie mieszkańcom Podkarpacia jak wiele dobrego dla naszego województwa zrobili parlamentarzyści i samorządowcy PO. Wystarczy spojrzeć na Sanok – rozbudowa Skansenu, budowa nowej sali koncertowej przy Szkole Muzycznej, pomoc dla szpitala, lądowisko, nowe boiska sportowe, schetynówki, aż trudno tu wymienić wszystkie działania.

Posłanka zapytana o najbliższe cele do zrealizowania w Sanoku i okolicach odparła – sukces naszych kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych. Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich, w mieście Sanoku a także wzrost poparcia dla Platformy na Podkarpaciu napawa optymizmem.

Ja osobiście przez okres wakacyjny spotykałam się z kandydatami PO RP do Sejmiku Województwa oraz miałam liczne spotkania z samorządowcami z różnych miast. Warto zauważyć, iż odnotowujemy systematyczny wzrost poparcia co niezwykle cieszy.

Serdecznie dziękuję za rozmowę

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.