Zagasło ognisko, jeszcze w oczach blask…

03-09-2010

Powrotem 29 osobowej reprezentacji hufca, we wtorek 24 sierpnia, ze zlotu 100 -lecia harcerstwa w Krakowie zakończyli sanoccy harcerze akcję letnią – 2010. Teraz czas rozliczeń (uff!), podsumowań i planowania pracy na nowy rok harcerski.

Tegoroczne wakacje, tak jak zresztą każde, to czas wytężonej pracy licznego grona instruktorów, którzy całkowicie nieodpłatnie organizują oraz prowadzą kolonie i obozy. Tradycyjnie też w większości form wypoczynku uczestniczyły dzieci spoza organizacji. Harcerskie obozy i kolonie charakteryzują się, bowiem, bogatym i urozmaiconym programem, dużą aktywnością uczestników oraz szczególnym zwracaniem uwagi na samodzielność.

W Sanoku i okolicy jest spora grupa rodziców, którzy od lat wysyłają dzieci na obozy harcerskie. Chociaż w porównaniu z latami poprzednimi, kiedy musieliśmy części chętnych na wyjazd odmówić, w tym roku nabór trwał do samego wyjazdu.

Dzień Grunwaldzki na zlocie – po apelu pamiątkowe zdjęcie przed najpiękniejszym grunwaldzkim pomnikiem

Podczas tegorocznych wakacji odbyły się:
1. Obóz pod namiotami w Szklanej Hucie nad Bałtykiem (15 – 30 lipca) – 26 uczestników. Komendantka – phm. Jadwiga Mermer, wychowawcy – Katarzyna Chowaniec i pwd. Marcin Kapusta.
W programie m.in. zwiedzanie Gdyni i Gdańska, rejs po Bałtyku, wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego, dużo spacerów i wędrówek pieszych, oczywiście plażowanie i kąpiele. Obóz dla „twardzieli” – służby, warty.

2. Kolonia w Mnichowskim Potoku na Słowacji (1 – 14 sierpnia) – 33 uczestników. Komendantka – hm. Magdalena Klimkowska – Bil. Wychowawcy – Joanna Barańska – Ciupka, phm. Bogusław Ciupka.
Bardzo dobre warunki zakwaterowania w ośrodku wypoczynkowym, dużo wycieczek, konkursów, zabaw.

3. Kolonia w Myczkowcach, w ośrodku „Berdo” (2 – 11 sierpnia) – 24 uczestników. Komendantka – phm. Edyta Bielak, wychowawcy – phm. Elżbieta Gałązka i pwd. Małgorzata Folcik. W programie poznawanie naszego regionu, a więc dużo wędrówek pieszych. Podstawowe szkolenie z zakresu technik harcerskich (pionierka, zdobnictwo obozowe, terenoznawstwo). Od 7 sierpnia część zajęć odbywała się wspólnie z polskimi dziećmi z Tarnopola, które wraz z 3 opiekunów przyjechały na zaproszenie sanockiego hufca. Harcerze z Tarnopola przebywali w Polsce 7 dni, zwiedzili Sanok i Bieszczady, na ich cześć odbyło się spotkanie w Domu Harcerza. Celem pobytu było poznanie różnych form pracy harcerskiej. Pobyt dzieci pochodzenia polskiego sfinansował Senat RP, w ramach projektu „Jesteśmy sobie potrzebni – szkolenie liderów organizacji harcerskiej w Tarnopolu”.

Wawel 22.08 – Prezydent RP objął ZHP swoim protektoratem

Największą wakacyjną przygodą był jednak zlot „Stulecia Harcerstwa” w Krakowie (16-24 sierpnia) – 29 uczestników, drużynowa drużyny zlotowej – hm. Krystyna Chowaniec, patrolowi – przewodnicy Janusz Masłyk, Radosław Masłyk i Daniel Bielak.
Fantastyczny zlot podczas którego uczestniczyliśmy w bardzo podniosłych uroczystościach (apel inaugurujący na Rynku z udziałem premiera  Donalda Tuska, msza św. na Wawelu koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza), spotkaniach z najważniejszymi ludźmi w państwie (Prezydentem  Bronisławem Komorowskim, Prezesem NBP Markiem Belką, Rzecznikiem Praw Dziecka – Markiem Michalakiem), ale także w bardzo ciekawych zajęciach (np. w słowiańskiej wiosce) i koncertach muzyki współczesnej.

Dzięki przychylności władz samorządowych Krakowa mogliśmy za darmo jeździć komunikacją miejską, co pozwoliło nam zobaczyć wspaniałe wystawy historyczne i kolekcjonerskie w Pałacu Sztuki, w Bibliotece UJ i w krakowskim ratuszu, a także zwiedzić najważniejsze zabytki Krakowa.

VIII Bieszczadzka Biesiada Literacka pamięci Jerzego Harasymowicza – na krakowskich Błoniach

Sanocka drużyna zlotowa była także organizatorem części programu zlotu – przygotowaliśmy VIII Bieszczadzką Biesiadę Literacką pamięci Jerzego Harasymowicza. Odbyła się tradycyjnie 21 sierpnia, w rocznicę śmierci poety. Gościem spotkania była Maria Harasymowicz, żona poety i córka Katarzyna, a gwoździem programu był występ znanego artysty krakowskiego Aleksandra Kobylińskiego „Makino”, który przyjaźnił się z Harasymowiczem i śpiewa jego „krakowskie” wiersze. My odkryliśmy utwory Harasymowicza poświęcone Krakowowi, a „Makino” z przyjemnością słuchał śpiewanych przez harcerzy wierszy „bieszczadzkich”. Obiecał przyjechać w Bieszczady na „Harasymiadę”, którą po raz drugi przygotowuje gmina Komańcza (10-12 września).

Wicestarosta Andrzej Radwański z wizytą na zlocie

Na zlocie odwiedzili nas mili goście: prof. Andrzej Ślączka (syn jednego z pierwszych sanockich harcerzy Romana Ślączka i bratanek zamordowanego w Charkowie mjr. Aleksandra Ślączki), wice-kurator oświaty w Rzeszowie  Antoni Wydro, dyrektor Wydziału Ewaluacji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Alina Pieniążek oraz Andrzej B. Radwański, sanocki wice-starosta, który kilkoma kilogramami pysznych cukierków bardzo osłodził nam życie.
Wyjazd na zlot wsparli – Burmistrz Miasta Sanoka i Fundacja Bankowa im. dr. Mariana Kantona (podróż). Za udział młodzież i opiekunowie zapłacili sami.

Wakacje to także biwaki, rajdy, wystawy tematyczne (Powstanie Warszawskie oraz Bieszczady w fotografii), uroczystości patriotyczne i spotkania. Odbyły się 2-3 dniowe biwaki gromad zuchowych (1 Zagórskiej Gromady Zuchowej z drużyną phm. Anna Stawarz i 5 GZ z drużynową phm. Katarzyną Ordon) i drużyn harcerskich (15 DH z Jaćmierza z drużynową phm. Elżbietą Gałązka, 2 DH z Sanoka z pwd. Januszem Masłykiem i rejs 37 WDH z drużynowym Pawłem Stefańskim). A drużyna wędrownicza (grupa wiekowa 16-25 lat), jak na wędrowników przystało zorganizowała pieszą wędrówkę po Bieszczadach.  Te krótkie i tanie wypoczynku pozwoliły na przeprowadzenie różnych zajęć terenowych, na które nie ma miejsca w harcówkach, w ciągu roku pracy harcerskiej.

Kadra instruktorska hufca pracowała także na 2 turnusach kolonii dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią, z terenu gmin Wadowice Górne i Ostrów, które na zlecenie MEN zorganizowano w ośrodku „Berdo”. Komendantką dwóch turnusów była phm. Katarzyna Ordon – Harłacz, a kadrę stanowili – phm. Bożena Sołtys, pwd. Daniel Bielak, pwd. Agnieszka Bartkowska i Panie Magdalena Serwińska i Katarzyna Chowaniec. Kolonię odwiedził Wojewoda Podkarpacki, Mirosław Karapyta i Wice-kurator Oświaty, Antoni Wydro. Pracownicy ośrodka z hm. Markiem Zgódko na czele oraz kadra wychowawcza kolonii otoczyli dzieci i młodzież, które za sobą miały trudne, nieraz wręcz traumatyczne przeżycia, bardzo troskliwą opieką i zorganizowali atrakcyjny program. Podobnie, jak na półkolonii, która w dniach 16 -28 sierpnia prowadzona była w Domu Harcerza. Zorganizowana została dla ponad 20 dzieci, na zlecenie MOPS. Kierowała nią hm. Ewa Wojtuszewska, a wychowawcami były pwd. Agnieszka Bartkowska i Pani Mariola Babiarz.

Zagasły wakacyjne ogniska, ale ich żar jeszcze długo będzie w sercach uczestników i kadry obozów. Zostaną wspomnienia, nawiązane przyjaźnie i nabyte umiejętności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych kolonii i obozów za zdyscyplinowanie i aktywny udział w zajęciach, a naszym instruktorom i Paniom, które wsparły nasze działania, mówimy – jesteście niezwykli. Wasza piękna praca, najczęściej wolontariacka, zasługuje na podziw i wdzięczność.

Czuwaj!
hm. Krystyna Chowaniec


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.