Zmiany w przepisach drogowych – kierowcy już nie będą bezkarni na drogach wewnętrznych

Od soboty (4 września) policja i straż miejska mogą ukarać za łamanie przepisów na osiedlowych uliczkach lub parkingach obok supermarketów. Prawo o ruchu drogowym wprowadza definicję strefy ruchu (obejmuje ona swoim zasięgiem obszar w którym występuje co najmniej jedna droga wewnętrzna).

Umożliwi to egzekwowanie przepisów ruchu poza drogami publicznymi – na osiedlach mieszkaniowych, parkingach obok sklepów wielkopowierzchniowych czy na dworcowych placach.

W strefie ruchu przepisy będą obowiązywać w takim samym zakresie jak na drogach publicznych. Dotychczas policjanci nie posiadali uprawnień aby reagować wobec kierowców łamiących zasady na drogach wewnętrznych, bo tam przepisy o ruchu drogowym po prostu nie obowiązywały.
- Na terenie Sanoka często zdarzało się, że kierujący parkowali w niedozwolonych miejscach, jak np. na osiedlowych trawnikach. Teraz za parkowanie w niedozwolonym miejscu kierujący będzie ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł, a za zajęcie miejsce dla niepełnosprawnych mandatem w wysokości 500 zł, oczywiście w takiej sytuacji pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela – informuje asp. Wiesław Gierczak, asystent Zespołu Ruchu Drogowego w KPP Sanok.

Aspirant stwierdza jednoznacznie, że takie zaostrzenie przepisów i wysokie grzywny wpłyną na kierowców, którzy dotychczas łamali przepisy i czuli się bezkarni na ulicy.

Klaudia Twarda

DREWEX INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."