28-latkowi grozi do 10 miesięcy pozbawienia wolności za rzucenie kotem o podłogę!

29-12-2011

USTRZYKI DOLNE. Wczoraj 28-letni mieszkaniec gm. Ustrzyki Dolne usłyszał zarzut znęcania się nad kotem. Podczas awantury domowej pijany mężczyzna rzucił zwierzęciem o podłogę. Za ten czyn wymierzono mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Do zdarzenia doszło w listopadzie w jednej z podustrzyckich miejscowości. Podczas interwencji w związku z awanturą domową policjanci ustalili, że 28-letni mężczyzna rzucił kotem o podłogę. Awanturnik był pijany, miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zobowiązali rodzinę do opieki nad zwierzęciem i po wizycie u weterynarza okazało się, że kot doznał ogólnych potłuczeń i wstrząśnienia mózgu. Policjanci z Wydziału Kryminalnego ustrzyckiej komendy wszczęli postępowanie w tej sprawie. Wczoraj przedstawili mężczyźnie zarzut znęcania się nad zwierzęciem.

Za ten czyn mężczyźnie wymierzono karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby. 28-latek dobrowolnie poddał się karze.

Policja przypomina: od stycznia 2012 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony zwierząt. Zmian, które wprowadza ustawa jest sporo, a ich celem jest troska o los zwierząt. Podwyższone zostały kary dla osób, które znęcają się nad zwierzętami – grozić za to może nawet 2 lata więzienia, a w przypadku szczególnego okrucieństwa maksymalna kara wyniesie 3 lata pozbawienia wolności. Wyższa będzie też maksymalna grzywna, która wzrośnie do 100 tys. złotych. Ustawa wprowadza również możliwość wydania przez sąd zakazu posiadania jakichkolwiek zwierząt na okres od roku do 10 lat.

Osoba, która wie o przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt, uśmierconym lub maltretowanym zwierzęciu, powinna zawiadomić o tym Policję lub organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt, z którymi Policja współpracuje w tym zakresie.

KPP Ustrzyki Dolne

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.