„Choinki” przypomną o świętach i o zimie

12-12-2011

Pierwszy śnieg przypomniał o nadchodzących świętach. Od poniedziałku 12 grudnia w nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie można się będzie zaopatrzyć w „choinkę” świerkową pochodzącą prosto z lasu.

W pierwszym tygodniu do sprzedaży przygotowano 3,5 tysiąca „choinek”, głównie świerkowych, pochodzących ze specjalnych plantacji choinkowych, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym.
- Co roku sprzedajemy od 5 do 8 tysięcy choinek o wysokość od 1,5 do 5 metrów – mówi Andrzej Miara, naczelnik Wydziału Marketingu  RDLP w Krośnie.
- Najwięcej oczywiście tych „domowych” o wysokości do 2,5 metra. Za taką choinkę pokojową trzeba zapłacić w nadleśnictwach 25-45 złotych. Bywają również zamówienia specjalne na drzewka wyższe, 5-10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych. Wpływy ze sprzedaży drzewek to mało istotna część przychodów Lasów Państwowych, natomiast sama sprzedaż stanowi ona ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować.

Ceny kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, kierując się zasadami rynku i uwzględniając poniesione koszty na założenie, utrzymanie plantacji oraz za pozyskanie drzewek. Pozyskanie „choinek” w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.
- „Choinka” z lasu to tradycyjny element polskich Świąt Bożego Narodzenia – mówi Edward Balwierczak, dyrektor  RDLP w Krośnie. – Żywe drzewko wnosi do mieszkania nie tylko naturalny zapach, ale również „duszę” lasu. Jeśli nawet po kilku tygodniach opadnie zupełnie z igieł, to wciąż pozostaje naturalnym elementem przyjaznym człowiekowi. Choinka plastikowa jest natomiast „bezduszna”, dlatego zawsze polecamy naturalne drzewko prosto z lasu...

Drzewka można będzie nabyć w biurach nadleśnictwach lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe. Najwięcej, prawie 1000 sztuk, przygotowało Nadleśnictwo Leżajsk. Nadleśnictwo Dukla tradycyjnie prowadzić będzie sprzedaż przy Leśnym Ośrodku Nasiennym w Równem. Tu do nabycia również stroisz jodłowy. W kilku nadleśnictwach będą również sprzedawane choinki jodłowe, pochodzące z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.