REKLAMA

Europoseł Elżbieta Łukacijewska o Dyrektywie Praw Pacjentów w Transgranicznej Opiece Zdrowotnej

PODKARPACIE/RZESZÓW. W dniu 17 stycznia, w biurze Poselskim Elżbiety Łukacijewskiej w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pani Poseł oraz dyrektorów podkarpackich szpitali. Tematem spotkania była Dyrektywa Prawa Pacjentów

w Transgranicznej Opiece Zdrowotnej, której podstawowym założeniem jest zniesienie barier w leczeniu na terenie całej Unii Europejskiej. Prace nad ostatecznym kształtem dyrektywy trwają jeszcze od 2009r., kiedy to PE głosował nad dyrektywą w pierwszym czytaniu.

Koordynatorem prac z ramienia Klubu PO-PSL jest poseł Elżbieta Łukacijewska, która złożyła szereg poprawek, z których najważniejsze dotyczyły problemu „odsyłania” pacjentów oraz obowiązku państwa członkowskiego do informowania pacjentów. Obie znalazły się w kompromisowych poprawkach i zostały przyjęte przez europosłów.

- Nowa dyrektywa znosi bariery w leczeniu na terenie Unii Europejskiej. Pacjentom leczącym za granicą przysługiwać będą te same prawa, jakie mają w kraju, w którym są ubezpieczeni – powiedziała Elżbieta Łukacijewska w trakcie konferencji.

Do dyskusji włączyli się również Bernard Waśko, dyrektor szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie oraz Marian Furmanek, dyrektor szpitala w Leżajsku, którzy po raz kolejny wyrazili swoje poparcie dla głównych celów przyświecających pracom nad projektem dyrektywy. Ponadto, Dyrektor Bernard Waśko zwrócił uwagę na ogromne możliwości jakie Dyrektywa stwarza dla rozwoju turystyki medycznej również na Podkarpaciu.

- Zdrowie to najcenniejsze dobro, jakie posiadamy i o której należy odpowiednio zadbać. Moim marzeniem jest sprawna i dostępna opieka zdrowotna dla wszystkich Polaków, dlatego jestem zwolennikiem Dyrektywy o transgranicznych prawach pacjentów, która otwiera europejskie szpitale i przychodnie między innymi dla polskich pacjentów – Elżbieta Łukacijewska.

DYREKTYWA PRAWA PACJENTÓW W TRANSGRANICZNEJ OPIECE ZDROWOTNEJ

20-01-2011


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.