KARPACKIE BRZMIENIA z Huculszczyzny

04-05-2011

SANOK. PSM I i II st w Sanoku dn. 6 maja /piątek/ organizuje nietypowy konkurs dla uczniów szkół i ognisk muzycznych p/n KARPACKIE BRZMIENIA- HUCULSZCZYZNA.

Konkurs jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego ”Słowiańska Atlantyda” organizowanego w 40-tą rocznicę śmierci Stanisława Vincenza przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie.

Głównym celem konkursu jest obudzenie zainteresowania młodych wykonawców barwnym i bogatym muzycznie regionem Karpat Wschodnich jakim jest Huculszczyzna.

Idea tego konkursu nieco odbiega od typowych konkursów szkolnych. Organizatorzy chcą aby przede wszystkim stał się formą poznawania bezcennych wartości kulturowych ludów Karpat. Chcą zainteresować młodzież możliwościami czerpania z muzycznych tradycji bliskich nam regionów Karpat, aktualnie ze zwróceniem szczególnej uwagi na jeden z najbogatszych pod tym względem – Huculszczyznę.

Zgłoszeni młodzi uczestnicy eliminacji to soliści i duety z PSM I i II st, Społecznej Szkoły Muzycznej II st. i Społecznego Ogniska Muzycznego w Sanoku. Wykonają m.in. jako obowiązkowe utwory Stefana Pankiwa, muzyka z huculskiej Werchowyny.

Konkursowi towarzyszyć będzie Biesiada Huculska organizowana przez Galerię „Bazar Sztuki”, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem Huculszczyzny i nie tylko.

Konkurs odbędzie się 6 maja /piątek/ w auli PSM w Sanoku /ul.Podgórze 25, nowy budynek/ – godz. 15.00, a tego samego dnia Biesiada Huculska o 18.00 – w Galerii Rzeczy Rozmaitych „Bazar Sztuki” /Sanok ul. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 1/.

Podczas Biesiady m.in. poznamy wyniki konkursu a na jej program złożą się:
– Mini prelekcja o historii i kulturze Huculszczyzny- Robert Bańkosz,
– Pokaz multimedialny n/t Huculszczyzny,
– Tańce zakarpackie w wyk. duet Seweryna i Małgorzaty Gajdów /PSM II st w Sanoku/,
– Najnowszy projekt inspirowany „Pieśni huculskie” zespół Widymo & dj Denis Kolokol /muzyk, performer z Ukrainy (Zaporoże)/,
– Film „Ja Hucuł. Opowieść z Karpat Wschodnich” /reż. J.Kołodziejczyk,/
– Stoisko z wydawnictwami poświęconymi Huculszczyźnie i Karpatom /Księgarnia Nova/.

Organizatorzy – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st i galeria Bazar Sztuki – zapraszają do wspólnej wyprawy w odległe górskie krainy, skąd biją najczystsze źródła muzyki, które zawsze zasilały i inspirowały wielką sztukę.

Wstęp na eliminacje konkursowe – wolny, na Biesiadę 8 zł.

ZAPRASZAMY wszystkich miłośników kultury karpackiej!

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.