Kolejny sukces sanockiego zespołu Cassiopei

13-12-2011

LUBLIN/SANOK. 9 Grudnia członkowie zespołu Cassiopeia – działającego przy MDK w Sanoku zdobyli wyróżnienie prezentując się w XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej w Lublinie

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” to najstarszy oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej w Polsce. Festiwal odbywa się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej oraz edukacja – próba zainteresowania młodych ludzi wartościami kultury tradycyjnej, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń poprzez poznawanie tradycji i kultury innych krajów.

Już dużym sukcesem stał się  fakt dopuszczenia zespołu do konkursu w drodze eliminacji na podstawie nagrania. Do  finału  zostały dopuszczone zespoły z Ukrainy, Białorusi, i Polski. Występ Cassiopei został zauważony i doceniony przez Jury zdobywając właśnie wyróżnienie, – Za stworzenie wspólnej przestrzeni dla różnorodnych nurtów muzycznych i ambitne realizacje młodych muzyków.

Wykonywany repertuar w całości to utwory wokalno-instrumentalne wykonywane w czterogłosie przez solistki zespołu. Cassiopeia zaprezentowała pięć utworów ,cztery pierwsze były aranżacjami   polskich pieśni ludowych, ostatni to kompozycja w całości autorska z tekstem opartym na przesłaniach ludowych.

Przygotowując się do konkursu wprowadziłem kilka unikalnych i niepopularnych” instrumentów” ludowych takich jak skuducze, litofon, drumla -jak również instrumenty używane w poza europejskich kulturach , (flet bansuri z północnych Indii), darbuka (Pakistan, Turcja), stosując je w połączeniu z tradycyjnym  instrumentarium. (skrzypce gitara, mandolina, gitara basowa, akordeon, flet poprzeczny i barokowy prosty ).

W materiale konkursowym przyznaje że w pewnym sensie słychać w niej echa Matragony), a  to dzięki instrumentom które zastosowałem, co zauważył słusznie jeden z dziennikarzy relacjonujący przebieg konkursu. Cieszymy się bardzo  z tego wyróżnienia, myślę że jest to kolejny materiał na naszą druga płytę, bo przecież w tym roku nagraliśmy płytę z kolędami i pastorałkami.

Konrad Oklejewicz


 

Grupa wokalno – instrumentalna  CASSIOPEIA została założona  w 2008 r Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku, i jest prowadzona przez mgr sztuki  Konrada Oklejewicza.  Od początku głównym założeniem w działalności zespołu są różnorodne prezentacje muzyczne o wielokulturowym wymiarze głównie związane z tradycją słowiańską  i naszą rodzimą- polska kulturą,- ( muz ludowa, tradycyjna , muzyka inspirowana folklorem, pieśń patriotyczna czy choćby  kompozycje. Chopina, Moniuszki, w autorskich  aranżacjach ujęte ) Zespół sięga również do klasycznych wzorców w muzyce, będących alternatywą do współczesnej mużyki rozrywkowej.(muzyka średniowiecza  i renesansu, arie operowe. Cassiopeia w swoim repertuarze także posiada program muzyczny o bardziej rozrywkowym charakterze , (covery) piosenki popularnych zespołów i znanych formacji.-w własnych opracowaniach muzycznych(aranżacjach)

najważniejsze sukcesy;
– Trzecia nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w  Będzinie gdzie w  kategorii zesp. wokalno instrumentalnych wzięło udział 113 zespołów. (pierwszej nagrody nie przyznano)

-pierwsza nagroda w kategorii solistów w konkursie wojewódzkim w Jaśle.
-pierwsza nagroda na festiwalu muzyki religijnej w Zagórzu
-pierwsza nagroda na festiwalu piosenki religijnej w Sanoku
– Zespół Cassiopeia w roku 2010/11 nagrał i wydał płytę z kolędami i pastorałkami.
– Obecnie trwają przygotowania do realizacji wideoklipów  w oparciu o zrealizowany materiał z kolędami.

Konrad Oklejewicz urodzony w 1975 roku w Sanoku. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku w klasie fletu poprzecznego oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu traverso prof. Małgorzaty Wojciechowskiej. Specjalizuje się w zakresie interpretacji muzyki XVII i XVIII wieku, jak również interesuje go wykonywanie muzyki współczesnej oraz inspirowanej folklorem.

Od 20 lat prowadzi działalność koncertową i artystyczną w kraju i za granicą. Współpracował z licznymi zespołami, solistami, instytucjami.

 

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.