Kolektory słoneczne – jakie wybrać, płaskie czy próżniowe ? ( ZOBACZ VIDEO )

23-03-2011

Od połowy 2010 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela dotacji do kredytów bankowych na nowe instalacje słoneczne w wysokości sięgającej 45%. Program jest skierowany do osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. Ci którzy się pośpieszą, mogą liczyć na pokaźną dopłatę na zakup i montaż instalacji przetwarzających energię słoneczną do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Spore oszczędności wynikające z zakupu tych urządzeń oraz wzrastająca świadomość Polaków mogą sprawić, że dotacje rozejdą się błyskawicznie. Warto więc już dziś zapoznać się z korzyściami związanymi z instalacjami solarnymi oraz podjąć noworoczną decyzję.

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych etapów do uzyskania kolektorów tańszych o 45 %.

Schemat instalacji

Słoneczny system grzewczy jest w stanie pokryć 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę w stosunku rocznym. Dobrze zaprojektowany pozwala na znaczne oszczędności.

Instalacje solarne, które możemy spotkać w budynkach mieszkalnych składają się zazwyczaj z następujących elementów:

 • kolektorów słonecznych,
 • regulatora, którego zadaniem jest uruchomienie pompy gdy zaistnieje określona różnica temperatur pomiędzy wyjściem z kolektora, a zbiornikiem,
 • pompy,
 • naczynia przeponowego, równoważącego rozszerzalność temperaturową czynnika,
 • zbiornika magazynującego ciepłą wodę użytkową.

Zasada działania instalacji solarnej (prezentacja video):

Rodzaje zestawów solarnych

Kompletne zestawy solarne zapewniają komfortowe korzystanie z kolektorów słonecznych. Przeznaczone są one do ogrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania.
Energia pozyskana przez kolektory słoneczne (panele słoneczne, solary) jest przekazywana wodzie zgromadzonej z zasobniku solarnym, a medium transferowym obiegu solarnego jest wodny roztwór glikolu propylenowego. Obieg płynu solarnego jest wymuszony przez pompę obiegową stanowiącą integralne wyposażenie solarnej stacji pompowej. Zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania instalacji solarnej stanowi zawór bezpieczeństwa i przeponowe naczynie przeponowe znajdujące się przy stacji pompowej. Możemy wyróżnić instalacje składające się z kolektorów płaskich lub próżniowych.

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie to proste, tanie i najbardziej znane urządzenia dostępne na rynku. Idealnie służą do efektywnego podgrzewania wody użytkowej, basenów oraz wspomagania niskotemperaturowych systemów centralnego ogrzewania. Kolektor słoneczny płaski zbudowany na bazie wysoko-selektywnego absorbera ETA PLUS o współczynniku absorpcji 95%. Należy dodać, że od zastosowanej powierzchni absorpcyjnej (pochłaniającej promieniowanie słoneczne), zależy uzysk cieplny kolektora. Specjalna solarna, hartowana szyba odporna na gradobicie oraz aluminiowa obudowa zapewniają trwałość produktu. Elementy metalowe są zazwyczaj malowane na ciemne kolory, aby zminimalizować straty ciepła przez obudowę oraz poprawić wygląd zewnętrzny.

Kolektory próżniowe

Kolektor próżniowy jest zbudowany inaczej niż kolektor płaski cieczowy. Daje możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych, hotelach, ośrodkach zdrowia, obiektach sakralnych jak również podgrzewania wody basenowej.
Głównym elementem tych paneli słonecznych są rury próżniowe, które bezpośrednio wpływają na efektywność ciepła uzyskiwanego przez kolektor z energii słonecznej. Konstrukcja solara składa się z dwóch specjalnie wykonanych szklanych rur. Zewnętrzna, która styka się z powietrzem jest przezroczysta dla promieniowania słonecznego, wewnętrzna natomiast jest pokryta specjalną powłoką absorpcyjną o bardzo wysokiej absorpcji oraz znikomej emisji promieniowania słonecznego.
Próżnia w kolektorach gwarantuje najlepszą izolację w każdych warunkach pogodowych, a wysokorefleksyjne zwierciadło paraboliczne umożliwia maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Dotacje na kolektory słoneczne

Klienci indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość otrzymania zwrotu do 45% kosztów związanych z założeniem instalacji solarnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela dofinansowania do preferencyjnych kredytów bankowych, które są przeznaczone na zakup systemów solarnych.

Aby otrzymać dofinansowanie na kolektory przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić dostępne rozwiązania na rynku, a następnie wybrać najlepszy zestaw solarny.
Nie każdy ma świadomość tego, że dotacje na kolektory nie dotyczą tylko samych kolektorów, ale również całej instalacji solarnej, w skład której wchodzi:

 • projekt instalacji (budowlano-wykonawczy),
 • kolektory słoneczne (płaskie lub próżniowe),
 • zasobnik wody użytkowej,
 • cały potrzeby osprzęt solarny,
 • elementy sterowania, ciepłomierz, aparatura kontrolno pomiarowa,
 • koszt montażu oraz instalacji.

Możliwość zakupu zestawów solarnych w firmie ROTERO.

 1. Oferowane przez nas kolektory posiadają certyfikaty wymagane do tego, aby otrzymać dotację.
 2. Zapewniamy optymalny dobór zestawu solarnego do Państwa potrzeb i oczekiwań.
 3. W oparciu dokonany dobór zestawu wykonujemy profesjonalny projekt instalacji solarnej.
 4. Autoryzowani przez nas instalatorzy wykonują dla Państwa instalację.
 5. Udzielamy pomocy przy składaniu wniosku na preferencyjny kredyt i dotację.
 6. Współpracujemy z renomowanymi producentami zestawów solarnych dzięki czemu możemy zagwarantować najwyższą jakość.
 7. Mamy kompetentną i profesjonalną kadrę pracowników, którzy są w stanie doradzić Państwu najbardziej optymalne rozwiązania.


Biuro handlowe gdzie udzielane są informacje:
ROTERO
ul. Wyspiańskiego 55
38-500 Sanok
Tel.: +48 663 860 954

e-mail: biuro@rotero.pl


Więcej szczegółów na stronie www.rotero.pl
Przykładowe zdjęcia z wykonanych realizacji znajdują się tutaj.

Zobacz także: