Kwesta na stare nagrobki

28-09-2011

SANOK. Podczas niedzielnej kwesty w farze Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami zebrało ponad 850 zł.
Członkowie stowarzyszenia (osoby dorosłe) zbierali ofiary do puszek – za zgodą proboszcza parafii – po każdej mszy świętej. – Dokładna kwota to 853 złote i 66 groszy oraz 4 euro – precyzuje prezes stowarzyszenia Ewa Filip.


– Wszystkim ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy zapewniając, że pieniądze te jak zwykle, w całości zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków – dodaje.

A że renowacja idzie  bardzo sprawnie i prawidłowo pod względem merytorycznym, świadczy kontrola prac konserwatorskich przy nagrobku W. Niedźwieckiego i M. Truszkowskiego, przeprowadzona we wtorek przez przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Panią Ewę Lorenc.  Stwierdziła ona że  prace konserwatorskie przebiegają zgodnie z planem, wyraziła się z uznaniem o uczytelnieniu epitafiów oraz pozytywnie oceniła działalność naszego stowarzyszenia.

Zasugerowała aby nagrobki wpisane do rejestru zabytków zostały oznakowane jako obiekty podlegające ochronie prawnej, poza tym odniosła się pozytywnie do pomysłu utworzenia na cmentarzu tzw. lapidarium, gdzie wyeksponowane byłyby resztki nagrobków nie nadających się już do renowacji aczkolwiek bardzo wartościowe. Pokazaliśmy też nagrobki, które chcemy remontować w najbliższej przyszłości  ….. – relacjonuje Ewa Filip.

Na zdjęciach widnieją:
Kamila Wojtowicz – wykonawca prac konserwatorskich i Pani Ewa Lorenc z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wizytujaca przebieg prac.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.