REKLAMA

„Medicus Nobilis” dla doktora Henryka Czerwińskiego

SANOK. Sanoczanin doktor Henryk Czerwiński otrzymał zaszczytny tytuł „Medicus Nobilis” i srebrny sygnet Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Uroczyste przekazanie odznaczeń miało miejsce 20 grudnia br. podczas sesji Rady Miasta Sanoka.

 

Zaszczytny tytuł „Medicus Nobilis” oraz sygnet został przyznany Henrykowi Czerwińskiemu przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, za pełną oddania pracę dla poprawy stanu zdrowia polskiego społeczeństwa oraz za 50 lat ofiarnej pracy dla podniesienia prestiżu stanu lekarskiego i dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Doktor Czerwiński przyjął je z rąk dr n. med. Jerzego Macieja Siekluckiego – Prezesa Zarządu Oddziału Rzeszowskiego PTL oraz członka Zarządu Głównego PTL. Odznaczony nie krył wzruszenia.


Medicus Nobilis to jedno z najwyższych odznaczeń Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i docenienie mojej 56-letniej społecznej pracy w towarzystwie i najwyższe uznanie ze strony Zarządu Głównego – komentuje odznaczenie dr Henryk Czerwiński.
Gratulacje doktorowi w imieniu władz Miasta Sanoka złożył Burmistrz Wojciech Blecharczyk, zaś w imieniu Rady Miasta Sanoka jej przewodniczący Jan Oklejewicz.

Pan doktor to bardzo szanowany przez sanoczan lekarz i społecznik, oddany nie tylko swojemu zawodowi, ale i miastu, w którym od wielu lat mieszka. To autorytet dla wszystkich młodych lekarzy, wzór poświęcenia drugiemu człowiekowi – mówi Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Miasta Sanoka.

– Od wielu lat współpracuję także z Panem Doktorem w dziedzinie ochrony środowiska. Organizowaliśmy razem wiele konferencji, kongresów, z których wspominam Pana Doktora, jako osobę bardzo zaangażowaną w medyczne aspekty ekologii – dodaje Burmistrz.


Dr n. med. Henryk Czerwiński w PTL działa od 56 lat. Był jednym z założycieli sanockiego Koła PTL, a przez 25 lat jego przewodniczącym (obecnie jest jedynym żyjącym członkiem ówczesnego zarządu koła). Piastował również funkcję członka: Zarządu Głównego PTL, Prezydium Zarządu Głównego PTL, Głównej Komisji Rewizyjnej PTL. Obecnie jest prezesem Podkarpackiego Oddziału PTL w Krośnie z siedzibą w Sanoku.

Kariera medyczna dr Henryka Czerwińskiego związana jest z Sanokiem, gdzie osiedlił się po ślubie. Jest absolwentem Akademii Medycznej na Śląsku, zaś doktorat obronił na krakowskiej Akademii Medycznej. Pracę rozpoczął jeszcze w starym sanockim szpitalu. Jako posiadacz dwóch specjalizacji z chorób wewnętrznych i analityki lekarskiej, pracował m.in. na stanowisku kierownika laboratorium w sanockim szpitalu, ordynatora Oddziału Wewnętrznego w Lesku, a od listopada 1975 r. ordynatora Oddziału Wewnętrznego w Sanoku. Stanowisko to piastował przez 22 lata, do przejścia na emeryturę w 1997 r. W tym czasie, pod jego kierownictwem specjalizację I stopnia z chorób wewnętrznch uzyskało 21 lekarzy, zaś specjalizację II stopnia z chorób wewnętrznych – 12 lekarzy z naszego regionu.


Doktor Czerwiński jest posiadaczem wszystkich odznaczeń PTL, m.in. tytułu Honorowego Członka i medalu Gloria Medicinae, a także Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

22-12-2011


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.