Nie żyje nadbrygadier Zbigniew Szablewski

08-08-2011

POWIAT SANOCKI/PODKARPACIE. Wczoraj, przed południem w Karlikowie, w wieku 52 lat zmarł nagle nadbrygadier Zbigniew Szablewski – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Zbigniew Szablewski strażakiem był od 33 lat. Prze ostatnie 3 lata dowodził podkarpackimi strażakami. W maju tego roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał nominację generalską na stopień nadbrygadiera. Zostawił żonę i trójkę dzieci.

Nadbryg. Zbigniew Szablewski urodził się w Nysie. Strażakiem był od roku 1978. Pracę rozpoczął w Zawodowej Straży Pożarnej w Nysie. W roku 1986 został Zastępcą Komendanta, a następnie Komendantem Rejonowym Straży Pożarnych w Niemodlinie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Opolu. Od roku 1995 do 2007 pracował jako Naczelnik wydziału techniki, Zastępca Dyrektora a następnie Dyrektor Biura Kwatermistrzowskiego w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W lutym 2007 przeniesiony został ze stanowiska Dyrektora Biura Kwatermistrzowskiego na stanowisko Doradcy Komendanta w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

W listopadzie 2008 r. został powołany na stanowisko Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W maju 2011 z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał nominację generalską na stopień nadbrygadiera.

Nadbryg. Zbigniew Szablewski był absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (specjalizacja techniczna i profilaktyczna). Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawska – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Uniwersytecie Warszawskim – Wydział Prawa i Administracji w zakresie Administracji, Wojskowej Akademii Technicznej – Budowa Pojazdów i Maszyn Roboczych oraz Uniwersytecie Jagiellońskim – Kurs Pedagogiczny. Jego pasjami była motoryzacja i modelarstwo lotnicze – Mistrz Polski i Wicemistrz Pucharu Świata w klasie F1C.

PSP Rzeszów

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.