Niemodny patriotyzm? Występ Piotra Wolwowicza wywołał ogólnopolską dyskusję! (Petycja do Polsatu)

24-03-2011

Nie milkną echa związane z występem w programie „Must be the music” Piotra Wolwowicza. Uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku wywołał medialną dyskusję dotyczącą patriotyzmu.

Mieszkaniec Warszawy 20 – letni Mikołaj Radziwonowicz zbiera podpisy pod petycją do TV Polsat i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sporawe skandalicznego zachowania jury i wypowiedzi jego członków w reakcji na występ Piotra Wolwowicza. Autor petycji chce zebrać 500 podpisów i wręczyć ją Zygmuntowi Solorzowi -Żak. W petycji, w imieniu wszystkich urażonych tymi wypowiedziami, żąda przeprosin na wizji.

Do:
Telewizja Polsat S.A.
Przewodniczący Rady Nadzorczej Zygmunt Solorz-Żak

Szanowny Panie Przewodniczący,

Pozwoliłem sobie napisać list do Sz. Pana, ponieważ zbulwersowałem się wypowiedziami p. Elżbiety Zapendowskiej oraz p. Adama Sztaby w programie „Must be the music” nadanym dn. 19.III.2011 o godz. 20: 00 w telewizji „POLSAT”.

Wymienione przeze mnie osoby, przy milczącym wsparciu pozostałych dwóch członków Jury, nie przepuściły do kolejnego etapu programu uczestnika Piotra Wolwowicza, uzasadniając jedynie swój wybór poruszaniem tematów patriotycznych w wykonywanym przez niego utworze. Jury wcale nie oceniło, jakości jego wykonania, lecz tylko wybrany przez niego utwór.

W programie p. Elżbieta Zapendowska powiedziała (..) „, Ale nie śpiewaj takich piosenek” (…) „Jakieś bogoojczyźniane, TAKIE patriotyzmy, to, to jest coś okropnego…” Po tych usłyszanych wypowiedziach, poczułem się tak, jakby ktoś napluł mi w twarz.

Wypowiedź była dla mnie szczególnie bolesna, gdyż od małego dziecka uczono mnie miłości do Ojczyzny, patriotyzmu i poszanowania obcych poglądów. Wychowałem się w rodzinie z głębokimi patriotycznymi korzeniami i Polska jest dla mnie najważniejsza. Jedną z form patriotyzmu jest właśnie śpiewanie Pieśni Patriotycznych np. podczas obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada.

Podjęta przez Jury decyzja jest przejawem dyskryminacji ze względu na poglądy, ponadto jest naruszeniem porządku społecznego i spychaniem na margines osób deklarujących silny związek ze swoją narodowością, w tym przypadku Polaków, Patriotów. W państwie demokratycznym ocenianie ludzi tylko przez pryzmat ich poglądów, przy całkowitym pominięciu oceny ich umiejętności jest wysoce naganne i niezgodne z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Poprzez emisję tych wypowiedzi przekaz Jury był jednoznaczny! Młodzież ma się wstydzić tego, że są Polakami, a Patriotyzm i miłość Ojczyzny są frazesami niegodnymi współczesnego cywilizowanego człowieka. Było to zatem świadome wyszydzanie uczuć patriotycznych, zarówno tego uczestnika, jak i wszystkich oglądających.

Zostaliśmy obrażeni, jako Polacy!

Za tak karygodne zachowanie, oczekujemy od p. Elżbiety Zapendowskiej, oraz p. Adama Sztaby publicznych przeprosin w jednym z kolejnych odcinków programu „Must be the Music”.

Wierzymy również, że przeprosiny te będą przykładem dla innych Mass-mediów, iż pewnych granic przyzwoitości po prostu się nie przekracza, a wyśmiewanie własnej Ojczyzny, bardzo delikatnie mówiąc jest przejawem braku kultury osobistej i dobrego wychowania. Uczmy się szanować inne poglądy.

Z góry, dziękuję za pozytywne rozpatrzenie petycji, w imieniu wszystkich urażonych.

Serdecznie pozdrawiam

P.S. PETYCJA NIE MA NA CELU OBRONY UCZESTNIKA, CHODZI TYLKO O SKANDALICZNĄ FORMĘ PUBLICZNEJ WYPOWIEDZI JURY.

Niżej podpisany/a:
Mikołaj Radziwonowicz

Tutaj można poprzeć petycję!

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.