Parlament spotka się w listopadzie

18-10-2011

POLSKA. Pierwsze posiedzenie Sejmu VII kadencji odbędzie się 8 listopada, o godz. 11, a Senatu VIII kadencji, tego samego dnia, o godz. 17. Na pierwszym posiedzeniu nowi parlamentarzyści złożą ślubowanie. Izby wybiorą też swoich marszałków i wicemarszałków. Donald Tusk poda formalnie swój rząd do dymisji.

Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy Bronisław Komorowski, który – zgodnie z regulaminem Izby – powoła na przewodniczącego posiedzenia najstarszego wiekiem senatora.

Komorowski już zapowiedział, że będzie to senator Kazimierz Kutz. Także pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy marszałek senior. Komorowski poinformował, że do 8 listopada ogłosi, kto nim będzie.

W ramach inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Komorowski wygłosi przemówienie, w którym ma powiedzieć m.in. o najważniejszych zadaniach dla rządu.

W Sejmie VII kadencji wśród 460 posłów zasiądzie 207 przedstawicieli PO, 157 – PiS, 40 – Ruchu Palikota, 28 – PSL, 27 – SLD oraz jeden reprezentant Mniejszości Niemieckiej. Dotychczasowi koalicjanci PO i PSL mają więc w obecnym Sejmie łącznie 235 mandatów. Jest to zaledwie o 4 mandaty więcej niż wynosi sejmowa większość.

W Senacie zasiądzie 63 przedstawicieli PO, 31 reprezentantów PiS i dwóch PSL, a także trzech senatorów niezależnych oraz jeden reprezentant inicjatywy prezydentów miast „Obywatele do Senatu”.

Na pierwszych posiedzeniach Sejm i Senat wybiorą też swoich marszałków.

www.niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.