Plaga kleszczy – zabezpiecz swojego pupila!

08-04-2011

Kleszcze są to pajęczaki z podgromady roztoczy. Pasożytują na dziko żyjących ssakach, gadach ale też bardzo często atakują psy, koty a także ludzi.

Ilość kleszczy z roku na rok globalnie się zwiększa. Przyczyną są zapewne łagodne zimy wynikające ze zmian klimatycznych. Z roku na rok kleszcze pojawiają się na coraz wyższych terenach w górach, które jeszcze niedawno były kleszczom niedostępne na skutek zbyt surowego klimatu.

Ekspansja kleszczy w miejskich parkach, na trawnikach i w przydomowych ogródkach częściowo jest spowodowana zwiększoną mobilnością zwierząt domowych takich jak psy i koty. Zwierzęta te mogą łapać w lesie ciężarne kleszcze i po paru dniach gubić je w pobliżu domów i osiedli ludzkich, gdzie te dają początek tysiącom larw.

Dlatego jednym ze sposobów ograniczania populacji pasożytów w pobliżu osiedli ludzkich jest stosowanie środków insektobójczych u zwierząt. W klimacie umiarkowanym występują dwa okresy nasilonej aktywności kleszczy wiosna(kwiecień-maj) oraz późne lato (sierpień-wrzesień).

Samo żerowanie kleszcza na ssaku, rzadko jest niebezpieczne, gdyż poza mechanicznym uszkodzeniem skóry i czasami odczynem alergicznym nie powoduje poważnych skutków. Problem występuje wtedy gdy zaatakuje nas lub nasze zwierzę kleszcz zarażony mikroorganizmem chorobotwórczym. Mogą to być wirusy, bakterie lub pierwotniaki powodujące zachorowania u ludzi oraz u zwierząt.

Dla naszych domowych pupili najniebezpieczniejsze są takie choroby odkleszczowe jak BABESZIOZA oraz BORELIOZA. Najwięcej zainfekowanych kleszczy występuje w Polsce wschodniej, północno-wschodniej i północnej.

Na szczęście mamy możliwość zabezpieczania psów przeciwko tym groźnym chorobom poprzez stosowanie preparatów przeciwkleszczowych oraz szczepienia przeciwko boreliozie i babesziozie.

W Gabinecie Weterynaryjnym SANWET proponowane są preparaty w formie „spot on” czyli kropli do stosowania na skórę,w aerozolu oraz w postaci obroży. Dostępne są również szczepionki: Nobivac Piro Do czynnego uodporniania psów w wieku 6 miesięcy i starszych przeciwko Babesia canis w celu redukcji nasilenia objawów klinicznych związanych z ostrą postacią babesiozy (B. canis) oraz niedokrwistości oznaczanej wartością hematokrytu.

Biocan B przeznaczony jest do szczepienia zdrowych psów w wieku od 12 tygodnia życia w celu wywołania odporności przeciwko zakażeniu Borelia garinii, Borelia afzelii, a także zakażeniu innymi genogatunkami Borelia burgdorferi w tym Borrelia burgdorferi sensu stricto.

W związku z nasilającą się inwazją kleszczy przez cały miesiąc kwiecień w Gabinecie Weterynaryjnym SANWET proponowane są promocyjne ceny preparatów zabezpieczających oraz szczepień. 10% rabatu na szczepienia przeciwko boreliozie i babesziozie, 10 % rabatu na obroże KILTIX, 10 % rabatu przy jednorazowym zakupie 3 dawek preparatu FIPREX spot-on.

WWW.SANWET.COM.PL
Gabinet Weterynaryjny SANWET SANOK
ul. II Pułku Strzelców Podhalańskich 35
tel.13 462 04 12
czynne pon.-pt. 9-17, sobota 10-14

Tekst sponsorowany