PO i PiS łeb w łeb

11-09-2011

Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość idą do wyborów z prawie takim samym poparciem, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia.

Instytut Badania Opinii Homo Homini zapytał w sobotę 10 września o preferencje wyborcze reprezentatywną grupę tysiąca stu osób. Okazało się, że 31 procent respondentów chce głosować na PO, a na PiS niewiele mniej – 29 procent. Jak ocenił prezesa Instytutu Marcin Duma, to istotna zmiana, która uwidoczniła się w tak krótkim czasie. Bowiem chodzi o okres od 19 sierpnia.

Marcin Duma zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska traci ponad 3 procent, Prawo i Sprawiedliwość zyskuje 4 procent i w efekcie różnica między nimi maleje do zaledwie 2 punktów procentowych.

Według sondażu dla Polskiego Radia, na SLD chce głosować 13,8 procent respondentów, na PSL 6,5 procent a na Ruch Poparcia Palikota nieco ponad 4 procent. To znaczy, że lewica i ludowcy mają dosyć stabilne notowania, natomiast wyraźnie w górę idzie Ruch Palikota, zauważył Marcin Duma.

Jeśli chodzi o spodziewaną frekwencję wyborczą, prawdopodobnie nie będzie wysoka: pójście do urn wyborczych deklaruje prawie 49 procent wyborców. Niespełna 46 procent respondentów już dziś wie, że nie pójdzie do wyborów.

W przekonaniu Marcina Dumy, sobotnie mitingi partyjne, w tym konwencje PO i SLD, nie zaburzyły wyników sondażu. Badanie przeprowadzono telefonicznie na reprezentatywnej dla ogółu Polaków grupie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

www.niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.