Będą pieniądze z Brukseli na pomoc zwolnionym z pracy osobom na Podkarpaciu

05-04-2011

BRUKSELA . W dniu dzisiejszym posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili pomoc dla powiatów najbardziej dotkniętych gwałtownym wzrostem stopy bezrobocia w ostatnim okresie. Trzy powiaty północnego Podkarpacia (stalowowolski, tarnobrzeski i niżański) otrzymają ponad 453 tysięcy euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

- Zwolnieni pracownicy mogą napotykać trudności w poszukiwaniu pracy, a wielu będzie zmuszonych do zmiany branży. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby ułatwić im ponowne wejście na rynek i dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Pieniądze z funduszu pozyskane dla Podkarpacia to poważny zastrzyk finansowy dla naszego regionu – mówi europoseł  Elżbieta Łukacijewska (PO).

Pieniądze te zostaną przeznaczone dla osób, które były zatrudnione w przemyśle maszynowym.
- Dosłownie przed chwilą głosowaliśmy nad wnioskiem Komisji Europejskiej, aby tę pomoc skierować właśnie do nas, na Podkarpacie – relacjonuje poseł do PE Tomasza Poręba.
–  Sytuacja przemysłu maszynowego w naszym regionie jest trudna, poszczególne zakład padają, a dotychczas zatrudnieni tracą pracę. Musimy reagować na takie wydarzenia jak to z końca ubiegłego roku, gdzie jeden z większych zakładów w Stalowej Woli ogłosił upadłość. Osoby, które straciły pracę muszą otrzymać wsparcie i bardzo dobrze się stało, że Unia Europejska dostrzega taką potrzebę. Fundusze te będą przeznaczone na doszkalania zawodowe, wyposażenie i dostosowanie nowych miejsc pracy, pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia czy stypendia – powiedział Tomasz Poręba.

Wniosek Komisji Europejskiej poparło 514 eurodeputowanych, przeciwnych było 50, a wstrzymało się 16. Suma 453 tys. euro zostanie przekazana Powiatowym Urzędom Pracy w Stalowej Woli, Nisku i Tarnobrzegu. Pomoc ma trafić do 200 byłych pracowników przemysłu maszynowego.

Pod koniec zeszłego roku Polska po raz pierwszy skorzystała ze specfunduszu globalizacyjnego. Niemal 750 tys. euro trafiło do 779 byłych pracowników dwóch wielkopolskich firm z branży samochodowej oraz z zakładów Cegielski–Poznań, producenta silników okrętowych, i jego dostawców.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji powstał w 2006 roku, by wspierać pracowników zwalnianych w rezultacie strukturalnych zmian w światowej gospodarce, następujących w wyniku globalizacji lub kryzysu finansowego. Wsparcie ma im pomóc w powrocie na rynek pracy. Roczny pułap funduszu to 500 mln euro.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.