„POWRÓT KRÓLA”: Sanockie pływaczki podbiły Podkarpacie!

29-03-2011

SANOK. 22 marca 2011r. pływacy szkół ponadgimnazjalnych  zmierzyli swoje siły na basenie w Leżajsku, podczas finałów wojewódzkich  licealiady organizowanych przez Podkarpacki Szkolny Związek Sportowy.  Po grudniowych kwalifikacjach  prawo startu uzyskały  żeńskie i męskie ekipy obydwu sanockich liceów oraz  jako jedyny rodzynek – Kamil Husak z ZS nr 1.Do faworytów należeli pływacy Zakonu.  W  wyniku korespondencyjnego zestawienia czasów sztafeta dziewcząt II LO (6x50m stylem dowolnym) od początku była typowana na mistrza, chłopcy musieli liczyć się z zaciętą walką o medale, ale po cichu wierzyliśmy przynajmniej w srebrny medal.

W finale A (6 najlepszych sztafet województwa) oprócz reprezentacji II LO na słupki stanęły dziewczęta z II LO – Mielec, ZSL – Leżajsk , I LO – Sanok I LO – Przemyśl i I LO Krosno. Już po pierwszej zmianie dziewczyny Zakonu objęły prowadzenie, regularnie powiększały swoją przewagę, tak by na finiszu znokautować swoje rywalki.  Wyjątkową niespodziankę sprawiła w tym wyścigu reprezentacja I LO z Sanoka, która poprawiając swój wynik z półfinałów o 4 sekundy pokonała wyżej notowane rywalki z Mielca i Leżajska i zdobyła pierwszy w swej historii srebrny medal.

W następnej kolejności dziewczęta rywalizowały w wyścigach indywidualnych na dystansie 50m stylami : motylkowym,  grzbietowym,  klasycznym i dowolnym. W każdym z nich reprezentantki Sanoka sięgnęły po medale.

Po pasjonującej walce złoty medal zdobyła specjalizująca się w stylu grzbietowym Wiktoria Wdowiak (II LO Sanok), której udało się pokonać reprezentantkę gospodarzy Aleksandrę Kołodziej i cichą faworytkę Annę Czauderną (II LO Mielec).

Srebrne medale wyjęły z wody Paulina Babiarz (II LO Sanok) w stylu klasycznym, która startując tuż po chorobie po raz kolejny musiała uznać wyższość Zuzanny Fijałkowskiej (II LO Mielec)  i  Elwira Lipka (II LO Sanok) w stylu dowolnym.  Brąz przypadł w udziale Kamili Pierzchale (II LO Sanok) w stylu motylkowym oraz Magdalenie Raczkowskiej (I LO Sanok) w stylu dowolnym. Na czwartych miejscach ulokowały się Adrianna Kusior (I LO) w stylu motylkowym oraz Sylwia Panek (II LO) w stylu dowolnym. Biorąc pod uwagę statystyki indywidualne dziewczyny z Sanoka  po prostu zdominowały swoje przeciwniczki.

W przypadku chłopców nie było już tak łatwo – do faworytów należała tylko reprezentacja II LO, która musiała zmierzyć się z fantastycznymi pływakami z Mielca, Dębicy i Przeworska.  Plan taktyczny zakładał oderwanie się od przeciwnika i pogłębianie dystansu nad pozostałymi  sztafetami. Do przedostatniej zmiany wydawało się, że Zakon prowadzi i realizuje plan – zyskiwaliśmy coraz większą przewagę walcząc bezpośrednio tylko z II LO z Mielca.

Wtedy nasz przeciwnik wystawił swojego najlepszego sprintera – nie pomogła nam nawet szaleńcza pogoń Jędrka BabiarzaII LO z Sanoka zostało wicemistrzem.  Męska sztafeta I LO startująca w „finale B” została ostatecznie sklasyfikowana na 10 miejscu.

Indywidualnie najlepiej poradzili sobie Rafał Jaklik i Michał Pilch (obaj  z II LO) plasując się na 5 i 6 miejscu w stylu dowolnym, Kamil Husak (ZS nr1) był 7 zaś Jakub Korzeniowski ( I LO ) 11 w stylu motylkowym, Rafał Zelek (I LO) 9 w stylu grzbietowym,  10 miejsce w stylu klasycznym zajął Jakub Kotula (II LO).

Na uwagę zasługuje również fakt, że najszybsi sprinterzy w tym sezonie pochodzili z południa Podkarpacia – 1 miejsca  w stylu dowolnym zajęli Aleksandra Guzik z krośnieńskiego Kopernika oraz Piotr Kruczek z I LO w Brzozowie. Oboje świetnie znani w światku pływackim – Ola wraz ze swoim bratem Jakubem należała (tak, tak – w tym roku już zdaje maturę) do elity pływackiej Krosna, zaś Piotrek jest liderem pływaków w Brzozowie.

Powstanie tak wielkiej ekipy pływaków w Sanoku nie byłaby możliwa bez ciągłości pracy związanej z funkcjonowaniem klas sportowych w SP1 i SP 2, Gimnazjum nr1 oraz funkcjonowania klubu pływackiego przy naszym basenie. Systematyczna praca wydała owoce.  Za to należy się szacunek nie tylko trenerom i nauczycielom zaangażowanym w codzienne treningi,  ale również ludziom władz samorządowych, którzy kilka lat temu zaświecili zielone światło dla pływania. Szanowni Państwo – ta inwestycja w młodego człowieka zwróciła się i będzie jeszcze dalej procentować w przyszłości.

I gwoli wyjaśnienia tytułu – „Powrót króla…”. W latach 2005, 2006, 2007 reprezentacja II LO zdobyła trzykrotnie tytuł mistrza województwa oraz 5 medali w konkurencjach indywidualnych. Przez kolejne 3 sezony królowało V LO z Mielca, Zakon był wicemistrzem.

W końcu – cztery lata po ostatnim złocie udało się nam odzyskać tytuł mistrzowski… Warto było ciężko pracować i walczyć. Start w Leżajsku okazał się najlepszym wynikiem dla II LO w jego historii, prawdopodobnie podobnie widzą swój występ dziewczęta z I LO.

Szanowni Rodzice – gratuluję Wam takich córek i synów.

Paweł Skiba.


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.