Prawie 62 mln zł dla Podkarpacia na odbudowę zniszczeń po ubiegłorocznej powodzi

21-07-2011

PODKARPACIE. Do podkarpackich samorządów trafi dodatkowe wsparcie na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej przez ubiegłoroczne powodzie. Środki przyznane dla naszego regionu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opiewają na kwotę 61 865 000 zł.

Promesy wręczył 21 lipca szef resortu Jerzy Miller. Pomoc otrzyma 118 samorządów (19 powiatów, 98 gmin oraz Podkarpacki Urząd Marszałkowski). - Wręczając promesy w lutym powiedziałem, że nie są one ostatnimi. Otrzymaliście wówczas 86 mln zł i już wykorzystaliście 1/3 przyznanej kwoty. Pod tym względem jesteście najlepsi w Polsce – powiedział do samorządowców minister Jerzy Miller.

Minister przekazał, że ponad 60 mln zł, jakie przekazuje teraz są ostatnią transzą na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Zaapelował o dobre zagospodarowanie przekazanych przez MSWiA pieniędzy. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że środki na usuwanie zniszczeń po nawałnicach, jakie przeszły przez kraj w ostatnich dniach są zabezpieczone.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz podziękowała ministrowi za ogromne wsparcie dla Podkarpacia w odbudowie tego, co zniszczyła woda. Pieniądze przekazane dziś przez szefa MSWiA mogą być wykorzystane na likwidację szkód powstałych w maju i czerwcu 2010 roku. Samorządy mogą je przeznaczyć na remonty i odbudowę: dróg, mostów, kładek, wałów przeciwpowodziowych, remonty kanalizacji burzowej oraz budynków użyteczności publicznej.

Najwyższe wsparcie trafi m.in. do powiatów: jasielskiego (3,3 mln zł), sanockiego (2,3 mln zł), dębickiego (1,9 mln zł), tarnobrzeskiego (1,5 mln zł), ropczycko-sędziszowskiego (1,1 mln zł) oraz gmin: Zarszyn (1,1 mln zł), Baranów Sandomierski (1mln zł), Jasło (1 mln zł). Te samorządy szczególnie ucierpiały podczas ubiegłorocznej powodzi.

Na Podkarpaciu w wyniku powodzi w 2010r. straty w infrastrukturze komunalnej wyniosły prawie 800 mln zł. Do tej pory podkarpackie samorządy otrzymały pomoc z budżetu państwa na kwotę ponad 300 mln zł.

Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.