Prawie 62 mln zł dla Podkarpacia na odbudowę zniszczeń po ubiegłorocznej powodzi

PODKARPACIE. Do podkarpackich samorządów trafi dodatkowe wsparcie na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej przez ubiegłoroczne powodzie. Środki przyznane dla naszego regionu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opiewają na kwotę 61 865 000 zł.

Promesy wręczył 21 lipca szef resortu Jerzy Miller. Pomoc otrzyma 118 samorządów (19 powiatów, 98 gmin oraz Podkarpacki Urząd Marszałkowski). - Wręczając promesy w lutym powiedziałem, że nie są one ostatnimi. Otrzymaliście wówczas 86 mln zł i już wykorzystaliście 1/3 przyznanej kwoty. Pod tym względem jesteście najlepsi w Polsce – powiedział do samorządowców minister Jerzy Miller.

Minister przekazał, że ponad 60 mln zł, jakie przekazuje teraz są ostatnią transzą na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Zaapelował o dobre zagospodarowanie przekazanych przez MSWiA pieniędzy. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że środki na usuwanie zniszczeń po nawałnicach, jakie przeszły przez kraj w ostatnich dniach są zabezpieczone.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz podziękowała ministrowi za ogromne wsparcie dla Podkarpacia w odbudowie tego, co zniszczyła woda. Pieniądze przekazane dziś przez szefa MSWiA mogą być wykorzystane na likwidację szkód powstałych w maju i czerwcu 2010 roku. Samorządy mogą je przeznaczyć na remonty i odbudowę: dróg, mostów, kładek, wałów przeciwpowodziowych, remonty kanalizacji burzowej oraz budynków użyteczności publicznej.

Najwyższe wsparcie trafi m.in. do powiatów: jasielskiego (3,3 mln zł), sanockiego (2,3 mln zł), dębickiego (1,9 mln zł), tarnobrzeskiego (1,5 mln zł), ropczycko-sędziszowskiego (1,1 mln zł) oraz gmin: Zarszyn (1,1 mln zł), Baranów Sandomierski (1mln zł), Jasło (1 mln zł). Te samorządy szczególnie ucierpiały podczas ubiegłorocznej powodzi.

Na Podkarpaciu w wyniku powodzi w 2010r. straty w infrastrukturze komunalnej wyniosły prawie 800 mln zł. Do tej pory podkarpackie samorządy otrzymały pomoc z budżetu państwa na kwotę ponad 300 mln zł.

Urząd Wojewódzki

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."