Prestiżowe wyróżnienie portalu flugsimulation.com dla ucznia z Sanoka

20-01-2011

WIRTUALNE OKĘCIE. Wśród miłośników symulatorów lotów samolotów i helikopterów na świecie przyznawanych jest wiele nagród i wyróżnień. Co roku portal FlugSimulation.com organizuje głosowanie wśród miłośników wirtualnego lotnictwa z całego świata na najlepsze dodatki darmowe i płatne do symulatora lotów w kategoriach: lotniska, samoloty i helikoptery.

W edycji konkursu za 2010 r. wielki sukces odniósł Mateusz Stabryła, uczeń I LO w Sanoku, za stworzenie wirtualnej scenerii lotniska Warszawa-Okęcie. Jego projekt, który jest dostępny do pobrania za darmo na stronie www.mk-studios.com.pl, zajął drugie miejsce.

Nagrodzonymi przez portal  www.flugsimulation.com zostali:

Najlepsza darmowa sceneria (lotniska)
1. SunSkyJet Philadelphia (22,5%)
2. MK Studios Warsaw Okecie (15,2%) (projekt Mateusza Stabryły)
3. Max Kraus Paphos (12,3%)

Najlepszy płatny program
1. Ground Environment Europe X (55,3%)
2. FS2Crew Voice Commander Series (21,9%)
3. DBS Follow Me (8,7%)

Najlepszy darmowy samolot
1. Project Airbus A380 (46,1%)
2. Thomas Ruth Airbus Widebodies (28,9%)
3. PAD BAe-146 (6,1%)

Najlepszy darmowy helikopter
1. Dirk Fassbender – Eurocopter AS 332 L2 Super Puma (76,2%)
2. ICARO – MBB BK117 (Final-Version) (22,3%)
3. ICARO – Agusta Westland AW139 (16,7%)

Najlepszy płatny samolot liniowy:
1. iFly Boeing B737 NG(27,8%)
2. FlightSimLabs Concorde X (21,3%)
3. Aerosoft Airbus X (20%)

Najlepszy płatny samolot mniejszej kategorii:
1. Flight1 BN-2 Islander (31,5%)
2. Carenado C210 Grand Caravan (21,6%)
3. FTX Lancair IV-P (10,8%)

Najlepszy płatny samolot wojskowy
1. Captainsim B-52 (36,7%)
2. Classics Hangar FW190a V.2 (30,9%)
3. SibWings Cessna Bird Dog (20,3%)

Najlepszy płatny helikopter
1. Nemeth Designs / MILVIZ – Sikorsky CH-54A Tarhe & Erickson S-64E Aircrane (26,6%)
2. Nemeth Designs – MD902 xplorer (25,2%)
3. CeraSim – Bell 212 FSX (17,8%)

Najlepsza płatna sceneria (lotniska)
1. Aerosoft/GAP München (44,5%)
2. FTX Melbourne (13,5%)
3. Aerosoft Andras Field (6,1%)

Najlepsza płatna sceneria (regionu)
1. FTX NA Blue Pacific North West/Pacifc Fjords (43,5%)
2. Aerosoft Maldives (15,7%)
3. Ultimate Terrain Alaska X (9%)

Aby przekonać się jak wielką pracę wykonał Mateusz Stabryła warto wejść na nagrodzoną stronę www.mk-studios.com.pl.

Można znaleźć na niej dodatki przeznaczone do symulatora lotu „Microsoft Flight Simulator”. Zobaczymy również scenerie lotnisk, unikatowe malowania samolotów i wiele innych ciekawych obiektów. Dzięki tej stronie każdy może poczuć się pilotem z prawdziwego zdarzenia i nauczyć się lądować na lotnisku Warszawa – Okęcie. Co jednak najważniejsze, symulatory  mają to do siebie, że dają nam kolejne szanse bezpiecznego lądowania mimo błędów które popełnimy. Krótko mówiąc praca Mateusza Stabryły spełnia w małej części marzenia tych, którzy w dzieciństwie pragnęli, aby zasiąść za sterami dużego samolotu i pracować jako pilot w liniach lotniczych. W realizacji przedsięwzięcia Mateuszowi Stabryle pomogła firma ZETO RZESZÓW, która umieściła nagrodzoną stronę www.mk-studios.com.pl na warunkach promocyjnych na własnym serwerze.

W dzisiejszych czasach piloci nadal są elitą. Gdy widzimy ich na lotnisku lub wsiadając do samolotu, zawsze odzywa się w nas nutka zazdrości. To przecież niesamowite przeżycie trzymać w ręku ster ważącego kilkadziesiąt ton samolotu i bezpiecznie latać!

Gdy zaglądamy do kokpitu, olbrzymia ilość wskaźników i przełączników wprawia nas w osłupienie. Wtedy uświadamiamy sobie jak bardzo skomplikowana  i odpowiedzialna jest praca lotnika. Po za umiejętnościami manualnymi, piloci muszą  znać doskonale język angielski, (niekiedy inne: np. rosyjski), procedury startów, przelotów i lądowań, które są inne na każdym lotnisku.

Dzisiaj mając komputer i internet oraz program do symulacji lotów możemy spróbować swych sił w wirtualnym lotnictwie. Na całym świecie miliony ludzi realizują po części swoje marzenia. Umożliwia to wirtualna sieć VATSIM, o której niejednokrotnie słychać podczas pikników lotniczych, bądź większych imprez.

Świat wirtualny jest wiernie odwzorowany na podstawie rzeczywistego. Możemy lecieć z Rzeszowa do Tokio, czy Warszawy. W wirtualnym świecie musimy wyznaczyć trasę lotu, zatankować paliwo i robić wszystko tak, jak robią to prawdziwi piloci. Nad bezpieczeństwem lotów czuwa wirtualna kontrola ruchu lotniczego. I choć z pozoru wydaje się to banalne, wymaga od większości z nas sporego wkładu własnego i poświęcenia czasu, by opanować choć w małej części ogrom pojęć i definicji, które będą potrzebne do dalszej zabawy. A to dopiero teoria.

Spore zainteresowanie sprzyja rozwojowi firm i sklepów oferujących od scenerii lotnisk i miast po samoloty odwzorowane niemal w stu procentach. Dlatego raz w roku portal www.FlugSimulation.com organizuje glosowanie miłośników wirtualnego lotnictwa na całym świecie na najlepsze dodatki darmowe i płatne do symulatora lotów w kategoriach: lotniska, samoloty i helikoptery. Wyróżnienia przyznawane przez portal www.FlugSimulation.com są uważane za najbardziej prestiżowe w wirtualnym świecie lotnictwa.

Henryk Nicpoń
www.henryknicpon.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.