Rowerem bezpiecznie do celu

30-05-2011

Wczoraj (29 bm.) zainaugurowano ogólnopolską kampanię „Rowerem bezpiecznie do celu”. W wielu podkarpackich miastach policjanci będą spotykać się z młodymi ludźmi, po to, aby mówić o bezpieczeństwie rowerzystów. Będą pokazy, konkursy, ale i okazja by sprawdzić się i zdobyć kartę rowerową. Kampania potrwa do końca wakacji.


„Rowerem bezpiecznie do celu” – takie hasło przyświeca działaniom edukacyjnym, jakie Policja kieruje wobec rowerzystów, zwłaszcza tych młodych wiekiem. Troska o ich bezpieczeństwo to cel nadrzędny tej kampanii.

Działania prewencyjne są potrzebne, bo tylko w ubiegłym roku, na drogach Podkarpacia 23 rowerzystów poniosło śmierć, a 224 zostało rannych. Pamiętajmy, że rowerzyści w zderzeniu z samochodem są bezbronni, stąd nazwa niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Policja przypomina, że bezpieczeństwo rowerzystów w dużej mierze zależy od nich samych.

Niestety policyjne statystyki wskazują, że sprawcami takich wypadków często są kierowcy samochodów. To właśnie oni nie mogą zapominać, że kierujący jednośladami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Akcja „Rowerem bezpiecznie do celu” ma przede wszystkim charakter edukacyjny, dlatego funkcjonariusze Policji będą spotykać się z uczniami szkół podstawowych. Będą namawiać młodych rowerzystów do korzystania z kasków i ochraniaczy, propagować bezpieczne poruszanie się po drogach i korzystanie z odblasków.

Policjanci będą częściej przygladać się jak jeżdżą rowerzyści, będą reagować na wykroczenia przez nich popełniane. Skontrolują stan techniczny rowerów i ich obowiązkowe wyposażenie (światła, dzwonek). Sprawdzą, czy młodzi rowerzyści jeżdżący po drogach publicznych mają kartę rowerową lub są pod opieką dorosłych (jeżeli mają mniej niż 10 lat).

ZASADY BEZPIECZNEJ JAZDY NA ROWERZE

KWP

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.