Rozliczanie z fiskusem za pomocą internetu

25-02-2011

SANOK. Bezpłatny system e-Deklaracje już od 4 lat umożliwia łatwe składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną podatnikom. Do Urzędu Skarbowego w Sanoku wpłynęło już w tym roku blisko 500 zeznań złożonych ta drogą.


Urzędu Skarbowe zachęcają do składania zeznań podatkowych droga elektroniczną.
Przejrzysta instrukcja (prostych 5 kroków) jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w wersji papierowej w siedzibie Urzędu.

„Wystarczy 5 kroków:
1) wejdź na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobierz z zakładki Do pobrania aplikację desktopową e-Deklaracje lub pobierz właściwy formularz z zakładki Formularze,

2) wypełnij formularz,

3) podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2009 r.,

4) wyślij dokument,

5) pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.”

fragment z broszury MinFin

Korzyści ze składania e-deklaracji jest wiele, do najistotniejszych należą:
* Zaoszczędzony czas:

– system sam dokonuje obliczeń rachunkowych na podstawie   wprowadzonych danych, w związku z czym do minimum ogranicza ryzyko popełnienia błędu przy obliczeniach, co często wiązało się z koniecznością wezwania podatnika do urzędu skarbowego w celu złożenia wyjaśnień lub poprawy deklaracji,   a tym samym wydłużał się czas oczekiwania na zwrot ewentualnej nadpłaty;

– system działa całą dobę, dlatego podatnik ma możliwość   w każdej chwili wypełnić i wysłać „e-pita”, unikając tym samym wizyty w urzędzie skarbowym i związanych z tym niedogodności, w tym stania   w kolejkach;

– zeznanie składane w formie elektronicznej trafia bezpośrednio do systemu informatycznego urzędu, oznacza to, że znacznie skraca się ścieżka obiegu składanego dokumentu w urzędzie, co z kolei skutkuje realnym przyspieszeniem ewentualnej nadpłaty.

* Małżonkowie rozliczając się wspólnie drogą elektroniczną od 2011 roku nie będą musieli już składać upoważnienia do urzędu skarbowego na papierowym druku UPL-1, w którym jedno z nich upoważniało współmałżonka do złożenia zeznania elektronicznego w jego imieniu. Wymóg ten został zniesiony w rozliczeniu za 2010 rok.

* Znaczne ułatwienia dla podatników przebywających poza granicami Polski - system umożliwia rozliczanie z każdego miejsca na świecie, wystarczy posiadać dostęp do Internetu.

* E-deklaracje to całkowicie bezpłatna forma dokonywania rozliczeń rocznych: ani pobranie aplikacji, ani jej złożenie nic nie kosztuje. Dodatkowo wysyłając większość formularzy PIT podatnik nie jest obowiązany do posiadania certyfikowanego e-podpisu, w związku    z czym nie ponosi kosztów z tego tytułu.

Program e-deklaracje niesie szereg ww. korzyści dla podatników ale także dla administracji skarbowej, Państwa i ogółu społeczeństwa. Dzięki aplikacji rośnie jakość obsługi podatników, ponieważ odbywa się ona szybciej, sprawniej i jest tańsza od dotychczasowej dokonywanej tradycyjnie.

Gdzie można zwrócić się z pytaniami dot. wysyłania zeznania rocznego przez Internet
Odpowiedzi na podstawowe pytania znajdują się na stronie www.e-deklaracje.gov.pl w zakładce „Pytania i odpowiedzi”.

Pomocą w sprawie procedur składania deklaracji służy Krajowa Informacja Podatkowa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00. Telefony: dla stacjonarnych – 0 801 055 055 dla komórkowych – (22) 330 03 30. Pomoc w sprawie problemów technicznych przy obsłudze systemu świadczy Pomoc Techniczna systemu e-Deklaracje, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00. Telefon (22) 694 49 74; e-mail: info.e-deklaracje@mofnet.gov.pl.

Dzień otwarty w US Sanok
Dnia 05 marca 2010 w ramach „Dnia otwartego” w  Urzędzie Skarbowym w Sanoku będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat składania zeznań drogą elektroniczną.

Specjalne udogodnienia dla Podatników składających zeznania za 2010 r
W celu ułatwienia Podatnikom złożenia zeznania PIT za 2010r. także w sposób tradycyjny, Urząd Skarbowy w Sanoku zaplanował dodatkowe  działania:
– zorganizowany zostanie tzw. „Dzień otwarty” – 5 marca 2011r. w godzinach 900- 13:00
– wyznaczono dodatkowo pracującą sobotę dnia 30 kwietnia 2011r. w godzinach 9:00- 13:00
– wydłużony zostanie czas pracy Urzędu do godz.1800 w  dniach 28  i 29 kwietnia oraz 2 maja 2011r.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.