Są pieniądze na świetlice wiejskie!

28-04-2011

GMINA ZAGÓRZ: Dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) jeszcze w tym roku ruszy budowa świetlicy wiejskiej w Olchowej oraz remonty analogicznych obiektów w Morochowie i Zahutyniu.

Świetlice wiejskie nazywane często domami ludowymi maja wciąż bardzo istotne znaczenie dla mieszkańców wsi. Stanowią one centra służące integracji społeczności lokalnych. Ich brak zawsze wywołuje niezadowolenie i protesty mieszkańców.

Tak było w przypadku wsi Olchowa, której społeczność po kilkuletnim okresie oczekiwania już niebawem wzbogaci się o nowoczesną świetlicę z prawdziwego zdarzenia z salą widowiskową, zapleczem kuchennym oraz bezpłatnym dostępem do Internetu.

Z kolei istniejące już świetlice w Morochowie i Zahutyniu będą poddane gruntownym remontom. W pierwszym przypadku planowana jest m.in. wymiana eternitowego pokrycia dachowego oraz podłogi w głównej sali. Ponadto gruntownej poprawie  ulegnie estetyka otoczenia budynku przy którym zostanie urządzony plac zabaw i boisko.

Gruntownemu remontowi zostanie poddany Dom Ludowy w Zahutyniu. W zakresie prac remontowych znalazło się docieplenie ścian, wymiana posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Nowe  wyposażenie zyskają sanitariaty. Łączna wartość opisywanych tu inwestycji wyniesie ponad 1,2 miliona zł z czego około 500 tys. zł stanowić będą środki zewnętrzne.

W tej sprawie podobnie jak w wielu innych, spotkaliśmy się z dużą przychylnością ze strony pana marszałka Mirosława Karapyty i członka zarządu województwa podkarpackiego Sławomira Miklicza. Poprawa ilości i  stanu naszych świetlic cieszy, ale musi się wiązać z urozmaiceniem ich oferty. Współczesne Domy Ludowe powinny być nowoczesnymi centrami kultury, edukacji i doskonalenia zawodowego dla naszych mieszkańców – podkreśla Burmistrz Zagórza – Ernest Nowak

PROW na lata 2007-2013 obejmuje 22 działania, które są wdrażane w ramach 4 osi priorytetowych. Wszystkie te działania są finansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz współfinansowane z krajowego budżetu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.