Stop seksualnemu wykorzystaniu dzieci i młodzieży

09-12-2011

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu zainaugurowano kampanię „Nie przegraj!” dotyczącą problemu komercyjnego wykorzystywania seksualnego małoletnich w perspektywie Euro 2012.

8 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja zorganizowana wspólnie przez Wojewodę Podkarpackiego i Fundację Dzieci Niczyje.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, przedstawiciele policji, straży granicznej, straży miejskiej. Chęć posiadania modnych ubrań, kosmetyków czy gadżetów – to najczęstszy powód podejmowania kontaktów seksualnych przez dzieci i młodzież w zamian za korzyści materialne lub finansowe. Taką motywację podaje 58% ankietowanych nastolatków. Badania przeprowadziła Fundacja Dzieci Niczyje.

Z policyjnych statystyk wynika zaś, że na Podkarpaciu w ubiegłym roku było kilkadziesiąt przypadków seksualnego wykorzystania nieletnich. Podczas otwarcia konferencji w Rzeszowie wicewojewoda podkarpacki Andrzej Reguła podkreślił, że działania w ramach zapewnienia bezpieczeństwa podczas Euro 2012 wymagają szerokiego spojrzenia: - To nie tylko kwestia porządku publicznego na ulicach, na stadionach, przejściach granicznych. Musimy dbać także o najmłodszych, którzy mogą stać się ofiarami przestępstw.


„Nie przegraj!” to pierwsza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca problemu komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci. Jej celem jest uświadomienie kibicom, że nawiązywanie komercyjnych stosunków seksualnych z małoletnimi jest nielegalne. Akcja zwraca także uwagę na fakt, że młodzi ludzie mogą wyglądać na znacznie starszych, niż są w rzeczywistości.

Kampania „Nie przegraj!” ma wskazać, jakie regulacje prawne obowiązują w Polsce i na Ukrainie, a w rezultacie zapobiec popełnianiu przestępstw i ochronić dzieci przed wykorzystywaniem. Dla kibiców udających się na Euro 2012 przygotowane zostaną materiały informacyjne (ulotki, plakaty) w języku polskim, ukraińskim i angielskim, dotyczące polskich regulacji prawnych w tym zakresie. Dystrybuowane będą w miejscach wzmożonego ruchu podczas turnieju (m.in. na przejściach granicznych, lotniskach, dworcach, hotelach, stadionach, w środkach komunikacji miejskiej).

W ramach działań kierowanych do młodzieży prowadzone będą zajęcia w szkołach, podczas których nauczyciele będą uświadamiać, że konsekwencje podejmowania ryzykownych zachowań mogą być bardzo poważne i długofalowe. Przygotowany zostanie specjalny program edukacyjny dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz materiały edukacyjne dotyczące możliwości uzyskania pomocy m.in. pod bezpłatnym i anonimowym telefonem zaufania o numerze 116 111.

PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.