Warszawa gości sanockich artystów

22-09-2011

WARSZAWA/SANOK. Nieformalna grupa sanockich artystów pn.: „Skład Doczepiony” od 20 września prezentuje swe prace na Dworcu Głównym w Warszawie, w ramach projektu realizowanego przez PKP pn. GALERIA OPEN.


Lokalni twórcy dzięki współpracy z Anną Rosiek – pomysłodawczynią i kustoszką GALERII OPEN mogą wystawiać swe prace w prawdopodobnie najruchliwszym miejscu w Polsce. Takiej ilości odbiorców nie może zagwarantować żadne muzeum czy galeria w naszym kraju. Dworce są kojarzone z wieloma rzeczami ale nie ze sztuką i to próbują zmienić uczestnicy tego projektu. Chcą by sztuka wyszła poza mury galerii, pragną dotrzeć do każdego odbiorcy, także tego przypadkowego.

Nieformalna grupa sanockich artystów pn.: „Skład Doczepiony” to kilkunastu malarzy, fotografików, rzeźbiarzy, których łączy wielka potrzeba prezentacji swej twórczości.
- Skład jest płynny i dynamiczny, nie ograniczamy się liczebnymi czy formalnymi ramami – mówi Bernadeta Andruszko liderka „Składu Doczepionego”. To ona zebrała grupę i dała jej impuls do działania. Dzięki jej zaangażowaniu oraz wsparciu Starosty Sanockiego Sebastiana Niżnika przygotowano i wydrukowano prace artystów z Sanoku i Zagórza: Anny Białowąs, Daniela Białowąs, Bernadety Andruszko, Tomasza Mistaka, Janusza Mogilany, Mariusza Mogilany, Roberta Onacko, Bartosza Rejmaka, Karola Prejznera, Sylwestra Stabryły.


- Ten skład wystawiliśmy na Warszawę – kontynuuje Pani Bernadeta – ale już szykujemy kolejną wystawę, na której zobaczymy dużo większą grupę artystów. W dniach 1-2 października organizujemy „Wernisaż Jednego Dnia” na Dworcu Głównym w Sanoku, na który chcę wszystkich serdecznie zaprosić.
- Nieformalna struktura pozwala stworzyć przestrzeń potrzebną do tworzenia ale przeszkadza w organizacji wystaw – tłumaczy nam Pani Bernadeta – podczas przygotowań napotkaliśmy na przeszkody dla nas nie do pokonania. Trzeba mieć osobowość prawną, konto bankowe krs’y i regony, a my ich nie posiadamy i tu przyszli nam z pomocą Wspólnota Obywatelska na Rzecz Rozwoju Ziemi Sanockiej oraz Powiat Sanocki. Bardzo dziękujemy Staroście Sebastianowi Niżnikowi za chęć promocji Ziemi Sanockiej poprzez kulturę i sztukę. Równocześnie składamy wielkie podziękowanie za włożoną pracę członkom Wspólnoty Obywatelskiej na Rzecz Rozwoju Ziemi Sanockiej oraz wszystkim zaangażowanym w organizację wystawy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.