Współpraca pomiędzy Sanokiem i Lwowem

18-11-2011

SANOK. Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku nawiązał współpracę z Miejskim Pałacem Kultury we Lwowie. W jej ramach w obu placówkach powstaną studia nagraniowe. Ośrodki starają się o dofinansowanie na ten cel z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.

Lwowski ośrodek jest jednym z największych na Ukrainie. Ma pod opieką 30 różnych kół, które w swoich szeregach zrzeszają blisko tysiąc osób. Od dwudziestu lat Miejski Pałac Kultury współpracuje z Krakowem,  teraz zdecydował podjąć współpracę z sanockim MDK- iem.

- W dużych miastach dostęp do kultury jest powszechny i nieograniczony. Ludzie mogą wybierać między teatrem, operą, kinem i koncertami. Imprezy odbywają się praktycznie na okrągło. Dodatkowy spektakl na nikim nie robi wrażenia, bo i tak ginie on w natłoku wydarzeń. W małych  miastach jest zupełnie inaczej. Tutaj przyjazd zagranicznej grupy teatralnej lub muzycznej budzi zaciekawienie. I o to właśnie chodzi, aby docierać z kulturą do tych, którzy na co dzień nie mają do niej tak powszechnego dostępu – tłumaczy Igor Martynenko, dyrektor Miejskiego Pałacu Kultury we Lwowie.

W ramach współpracy w obu ośrodkach powstaną profesjonalne studia nagraniowe.

- W ramach współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina złożyliśmy wspólny projekt wartości 1 mln 200 tys zł., po 600 tys na obie strony granicy. W ramach projektu chcielibyśmy doposażyć placówkę, zakupić instrumenty,  wybudować wspomniane studio nagrań i studio filmowe, tak aby młodzież miała także możliwość nauki sztuki filmowej, teatralnej i telewizyjnej – informuje Jakub Osika, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Sanoku.

Drugą częścią projektu są wspólne, blisko półroczne warsztaty wychowanków placówek. Podsumowaniem projektu będzie duże spektakl wystawiony zarówno we Lwowie jak i w Sanoku podsumowujący cały projekt.

- Liczę na dobrą współpracę i wymianę doświadczeń. Możemy się wiele nauczyć. Miejski Pałac Kultury we Lwowie jest ogromnym, świetnie prosperującym ośrodkiem. Z drugiej strony my też możemy wnieść wiele do tej współpracy. Jesteśmy małą, kameralną społecznością. U nas pracuje się trochę inaczej. Myślę, że wszyscy skorzystamy na tej współpracy – dodaje Jakub Osika.

Na współpracę ze Lwowem liczy także Starostwo Powiatowe w Sanoku. Pojawił się pomysł, aby wykorzystać zbliżające się mistrzostwa piłki nożnej Euro 2012 wykorzystać do promocji powiatu

-  Chcemy zrobić wystawę plenerową reprodukcji obrazów Zdzisława Beksińskiego na ulicach Lwowa podczas przyszłorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Liczymy na to, że nasz pomysł spotka się z aprobatą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ponieważ w ramach programu wspierania i promowania kultury polskiej za granicą zamierzamy złożyć wniosek i ubiegać się o dofinansowanie. Jeśli uda się nam je zdobyć, mam nadzieję że powiat sanocki, choć w minimalnym stopniu, ale zaistnieje na Euro 2012 – mówi Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.