4. Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych „Short waves”

25-04-2012

SANOK. Już po raz czwarty fale polskiego krótkiego metrażu zaszumią w głowach polskich i zagranicznych krótko-widzów. Między 12 a 28 kwietnia obdarzony darem multilokacji Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES odwiedzi ponad 30 polskich i kilkanaście zagranicznych miast (m.in. Berlin, Dublin, Helsinki, Londyn, Porto, Praga).

Organizator imprezy – Fundacja Ad Arte – od lat monitoruje wody krótkiego kina, selekcja w 2012 roku przyniosła 212 zgłoszeń! Po burzliwych dyskusjach powstał konkursowy program, w którym znalazło się 10 produkcji: fabuły, animacje, dokumenty, teledyski i eksperymenty.

Wypływamy! Na początek wraz z pewnym neurotycznym chłopakiem upewnimy się, że „Wszystko w porządku” (reż. Filip Lisowski), później zobaczymy dosłowne dzielenie włosa na czworo w modowym „Telogenie” (reż. Alan Kępski), zanurzymy się w świecie snu połączeni z nim „Snepowiną” (reż. Marta Pajek), zobaczymy poruszającą „Rozmowę” (reż. Piotr Sułkowski), pójdziemy na spacer ze staruszkami i „Zwierzęciem bez nogi” (reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński), spróbujemy swoich sił z „Siłaczką” (reż. Aleksander Pawluczuk), zastygniemy na moment z górskim krajobrazem „Isli” (reż. Małgorzata Grygierczyk), pooglądamy hałasujące dźwięki w „Noise” (reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek), pojedziemy z trzema siostrami na „Naukę jazdy” (reż. Emi Mazurkiewicz), a na koniec zanurzymy się w ferii barw i rozwiążemy „Krzyżówkę dnia” (reż. Krzysztof Skonieczny).

Widzowie w każdym z festiwalowych miast będą mieli szansę wziąć udział w głosowaniu, w wyniku którego wyłoniony zostanie zwycięzca. Główna Nagroda Festiwalu to 10 000 PLN. Ponadto Profesjonalne Jury złożone ze specjalistów w dziedzinie kultury audiowizualnej przyzna specjalną nagrodę Short Waves PRO w wysokości 5 000 PLN. Poznańska część Festiwalu wzbogacona będzie o szereg wydarzeń towarzyszących, przybliżających publiczności różne oblicza krótkiego metrażu.

Zostań krótko-widzem Festiwalu SHORT WAVES!

W programie:

1. WSZYSTKO W PORZĄDKU
Reż. Filip Lisowski / 2011 / 11′
Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Bohater przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.

2. TELOGEN
Reż. Alan Kępski / 2012 / 4′
Transgresje ciała, metamorfozy wizerunku, morfologia włosa. W roli głównej ekscentryczna modowa blogerka Coco Mayaki.

3. SNĘPOWINA
Reż. Marta Pajek / 2011 / 14′
Animacja na granicy snu i jawy. O trudnościach z rannym wstawaniem, niedojedzonym barszczu i tytułowej snępowinie – przewodzie łączącym wody płodowe marzeń sennych z łożyskiem rzeczywistości.

4. ROZMOWA
Reż. Piotr Sułkowski / 2011 / 17′
Dokumentalna historia kobiety, która wychodzi z więzienia na przepustkę. Rozpościera się przed nią wszechświat niedostępnych dotąd emocji i przeżyć. Niezwykły sposób opowiadania to zasługa w równej mierze reżysera, jak i głównej bohaterki.

5. ZWIERZĘ BEZ NOGI (FISZ EMADE)
Reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński / 2011 / 4′
Fisz i Emade idą tropem Beastie Boys i przechodzą… na emeryturę. Spacerek staruszków po mieście przy bujających rytmach hip-hopu.

6. SIŁACZKA
Reż. Aleksander Pawluczuk / 2012 / 7′
Dokument o silnej kobiecie, dosłownie i w przenośni. Bohaterka – Dorota Jadczak – nie traci uroku i wdzięku, nawet gdy pręży mięśnie.

7. ISLA
Reż. Małgorzata Grygierczyk / 2011 / 1′
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.

8. NOISE
Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7′
Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.

9. NAUKA JAZDY
Reż. Emi Mazurkiewicz / 2011 / 13′
Próba sił w ciasnym wnętrzu samochodu rodziców. Trzy siostry i jedna kierownica. Podskórne napięcia, konflikty, ukryta agresja, obawa przed odrzuceniem i miłość. Krótko: rodzina.

10. KRZYŻÓWKA DNIA (BRODKA)
Reż. Krzysztof Skonieczny / 2011 / 4′
Kalejdoskop animacji: szereg technik i artystów, dynamiczny montaż. Krzyżówkę rozwiązuje Monika Brodka.

Łączny czas: 82′

Miejsce pokazu: BWA Galeria Sanocka

Termin: 27.04.2012 r.
Godzina: 18.00
Wstęp: 2 pln

Zapraszamy!

BWA Sanok

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.