68 rocznica zbrodni na rodzinie Ulmów

Wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik wzięła udział w obchodach 68 rocznicy zbrodni na rodzinie Ulmów. Uroczystości, które odbyły się 23 marca w Markowej były połączone z promocją okolicznościowych monet „Polacy ratujący Żydów – rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich”.


Hołd Polakom, którzy podczas okupacji ratowali Żydów skazanych na zagładę oddali parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy województwa.

Wicewojewoda Alicja Wosik powiedziała, że „Ulmowie, Barankowie i Kowalscy pokazali, jak żyć i oddali swoje życie w słusznej sprawie”. Podkreśliła, że bohaterskie postawy tych rodzin to przykład zrozumienia i najwyższego szacunku między ludźmi.

Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Leokadia Wanatowicz zaprezentowała monety upamiętniające Polaków ratujących Żydów. Pamiątkowa seria została wprowadzona do obiegu w połowie marca tego roku. Podczas uroczystości podpisano także akt erekcyjny budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im.

Rodziny Ulmów. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku. Otwarcie muzeum zaplanowano na 2014 r.

UW Rzeszów

DREWEX INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."