68 rocznica zbrodni na rodzinie Ulmów

28-03-2012

Wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik wzięła udział w obchodach 68 rocznicy zbrodni na rodzinie Ulmów. Uroczystości, które odbyły się 23 marca w Markowej były połączone z promocją okolicznościowych monet „Polacy ratujący Żydów – rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich”.


Hołd Polakom, którzy podczas okupacji ratowali Żydów skazanych na zagładę oddali parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy województwa.

Wicewojewoda Alicja Wosik powiedziała, że „Ulmowie, Barankowie i Kowalscy pokazali, jak żyć i oddali swoje życie w słusznej sprawie”. Podkreśliła, że bohaterskie postawy tych rodzin to przykład zrozumienia i najwyższego szacunku między ludźmi.

Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Leokadia Wanatowicz zaprezentowała monety upamiętniające Polaków ratujących Żydów. Pamiątkowa seria została wprowadzona do obiegu w połowie marca tego roku. Podczas uroczystości podpisano także akt erekcyjny budowy Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im.

Rodziny Ulmów. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku. Otwarcie muzeum zaplanowano na 2014 r.

UW Rzeszów

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.